Vévodkyně Kate porodila. Třetí dítě je chlapec

Londýn - Vévodkyně Kate dnes porodila třetího královského potomka. Chlapec se narodil dnes v 11:01. "Královské výsosti a jejímu dítěti se daří dobře," oznámil v oficiálním stanovisku Kensingtonský palác. Princ William byl u porodu své manželky.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Novináři z celého světa očekávají narození dalšího královského potomka
doporučujeme

Manželku britského prince Williama Kate převezli dnes ráno do porodnice, kde přivedla na svět třetího potomka. Chlapec se narodil v 11:01 na svátek patrona Anglie svatého Jiří. Čerstvě narozený princ váží 3,8 kilogramu a u porodu byl přítomen i otec William, ačkoliv je to v královských kruzích nezvyklé.

O narození královského potomka byli informováni královna Alžběta II., její manžel Philip, princ Charles s manželkou Camillou i strýček novorozeněte princ Harry a všichni jsou podle sdělení paláce "zprávou potěšeni".

Po sedmi hodinách od porodu Kate s dítětem v náručí a s Williamem po boku opustili nemocnici. Před odchodem krátce zapózovali novinářům, Británie se tak dočkala prvních snímků nového člena královské rodiny.

Propuštění z nemocnice v den porodu označují britská média za tradiční, Kate takto postupovala po narození Charlotte. V případě George ale z porodnice odjela až následujícího dne. William pozdě odpoledne porodnici na krátko opustil, aby přivedl své děti George a Charlotte, které se tak poprvé se svým novým bráškou setkaly.

William s Kate a také celá královská rodina přijímají množství gratulací. Britská letecká společnost British Airways vývěskou na letišti Heathrow popřála novorozenci šťastný start do života. Vývěska byla kopií té, kterou umístil u své brány Buckinghamský palác. Páru blahopřáli také šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová či šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Tweet Kensingtonského paláce o narození chlapce jako pěkný označilo přes 100.000 uživatelů twitteru, dalších 36.000 lidí ho retweetovalo.

Krátce po narození chlapce poblahopřála princi Williamovi a jeho manželce Kate britská premiérka Theresa Mayová. "Srdečně gratuluji vévodovi a vévodkyni z Cambridge k narození chlapečka (...) přeji jim hodně štěstí," uvedla.

Novorozený princ je šestým pravnukem královny Alžběty II. a pátým v následnictví na britský trůn; po svém bratrovi, sestře, otci Williamovi a dědečkovi princi Charlesovi. Změna zákona z roku 2013 totiž znamená, že mladší bratr v následnictví nepředběhne starší sestru, tedy Charlottu. Williamův bratr princ Harry, který se příští měsíc ožení s herečkou Meghan Markleovou, je v následnictví šestý.

William a Kate se potkali na studiích na univerzitě St. Andrews ve Skotsku. Svatba se konala ve Westminsterském opatství v dubnu 2011.

Pár nyní žije v Kensingtonském paláci. William loni ukončil svou civilní práci pilota záchranné helikoptéry, aby se mohl plně věnovat svým oficiálním povinnostem. Některá média ho za to ale kritizovala, že se práce štítí.

Princ William se chce plně účastnit výchovy svých dětí a zároveň si chránit své soukromí, což podle agentury Reuters souvisí se smrtí jeho matky, princezny Diany, která zemřela při autonehodě v roce 1997, když její limuzína ujížděla před paparazzi.

"Myslím, že má mnohem víc závazků než dříve... ale v porovnání s většinou veřejnosti, která pracuje na plný úvazek, má pořád čas na to, aby se staral o děti, koupal je, uspával je a myslím, že se tak o ně bude starat i nadále," řekla Claudia Josephová, která píše biografie královské rodiny.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zázrak! Náhodný objev snad zachrání hodiny Notre-Dame

26.06.2019 05:54 Francouzský hodinář náhodou našel hodiny téměř totožné s těmi, které byly nenávratně zničeny během…

Poprask ve Francii: Muslimky se koupaly v burkinách. Kauza má absurdní…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Řada francouzských bazénů zakázala nosit muslimské plavky burkini. Muslimské ženy se však vůči tomu…

Merkelová má problémy kvůli uprchlíkům? Z rozvědky zní jasný požadavek

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Bývalý šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV)  Hans-Georg Maassen chce prošetřit kroky…

Uprchlíci na Sea-Watch jsou zoufalí. Do kauzy se vložil biskup, Salvini ho…

26.06.2019 00:07 Aktualizováno Čtyři desítky neziskových organizací z Evropy se připojily k apelu na italskou vládu, aby nechala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama