Dělají hluk a neumí se chovat. Španělské letovisko zakáže pronájem bytů turistům

Palma - Španělské letovisko Palma na ostrově Mallorca zakáže majitelům bytů pronajímat své nemovitosti turistům. Tímto krokem se město stane prvním místem ve Španělsku, které zavedlo takové opatření, informuje BBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pláž - ilustrační foto
doporučujeme

Zákaz souvisí se stížnostmi místních obyvatel, kterým se nelíbí, že kvůli krátkodobým dovoleným sjednaným prostřednictvím webových stránek a aplikací ve městě roste nájemné. Starosta Palmy říká, že zákaz, který bude platit od července, bude příkladem pro města postižená masovou turistikou. Obchodní asociace naopak tvrdí, že tento krok řadu rodin finančně zasáhne.

Palma, podobně jako řada jiných měst po celém světě, zaznamenala nárůst počtu návštěvníků, který byl částečně způsoben nabídkami soukromého nájemného ubytováním nabízeného prostřednictvím webových stránek a aplikací. Úředníci místní levicové vládní koalice přitom odkazují na studii, která naznačuje, že počet nelicencovaných bytů nabízených turistům vzrostl mezi lety 2015 a 2017 o 50 %.

Zájem o cestovní ruch zvyšuje ceny - nájemné v Palmě se údajně zvýšilo o 40% od roku 2013 – zároveň si ale místní stěžují také na zhoršující se životní podmínky, především kvůli hluku a špatnému chování turistů. „Palma je odhodlané a odvážné město," tvrdí starosta Antoni Noguera. „Shodli jsme se na tomto zákazu, který vychází z obecného zájmu [města] a věříme, že budeme vzorem pro ostatní města, která uvidí, že nalezení rovnováhy je klíčové."

Pronajímat turistům bude ve městě možné jen samostatně stojící rodinné domky či chatky, další variantou ubytování pak zůstávají klasické hotely. V loňském roce Palma zakázala inzerci neautorizovaných bytů. Těm, kteří pravidla poruší, hrozí pokuty. Podobné kroky podnikla i Barcelona.

V loňském roce navštívilo Španělsko 82 milionů zahraničních turistů, hlavními destinacemi jsou Katalánsko a Baleárské ostrovy - včetně Mallorky, Menorky, Ibizy a Formentery.

Joan Forteza, šéf Sousedského sdružení Palma, oznámení přivítal, poukázal na to, že více než 6 000 lidí přidalo podpis pod petici, která požadovala omezení turistů.

Ale Pimeco, místní organizace zastupující malé podniky, uvedla, že prázdninové pronájmy „zvýšily spotřebu" a byly „významným zdrojem příjmů" mnoha majitelů bytů. Sdružení rekreačních pronájmů Habtur pak dodalo, že se zákaz dotkne nejen majitelů budov, ale i restaurací a obchodů. Varovalo také, že by kvůli tomuto rozhodnutí mohla vzrůst nezaměstnanost.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit odrazuje Evropany. Do Británie stěhuje stále méně lidí

22.08.2019 17:47 Počet občanů ze zemí Evropské unie, kteří se stěhují do Británie, setrvale klesá, přičemž největší…

Smrtící bouře v Tatrách. Blesk zabil několik turistů včetně dítěte

22.08.2019 17:28 Aktualizováno Nejméně tři lidi, včetně dítěte, dnes zabil v polských Tatrách blesk. Podle listu Gazeta Wyborcza…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Johnson ve Francii nepochodil. Irská pojistka je nepostradatelná, dupl si…

22.08.2019 16:28 Aktualizováno V příštích 30 dnech nelze najít novou brexitovou dohodu, která by se výrazně lišila od té stávající…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama