Dárcovská konference k Sýrii? OSN očekává sumu 4,4 miliardy dolarů

Brusel - Částku 4,4 miliardy dolarů (92 miliard Kč) na humanitární pomoc lidem v Sýrii slíbili v letošním roce poskytnout mezinárodní dárci na konferenci v Bruselu. Na její závěr to dnes oznámil evropský komisař pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Stylianidis. Potvrdil tak očekávání šéfa humanitárních operací OSN Marka Lowcocka, který před novináři tuto částku zmiňoval už odpoledne. Česko letos přispěje 222 miliony korun, tedy podobnou částkou jako loni, řekl ČTK a Českému rozhlasu náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

OSN

"Loni jsme tu slíbenou částku i o něco překročili. Což bych řekl, že je chvályhodné, protože řada slibů, které se na různých konferencích dávají, se ne vždy naplní," poznamenal Šrámek.

Když dnes v Bruselu své závazky potvrdili zástupci všech více než osmi desítek účastnických organizací, komisař Stylianidis doplnil, že na příští rok a dál bylo dnes na humanitární pomoc přislíbeno navíc ještě 3,4 miliardy dolarů (přes 71 miliard Kč).

Částka, kterou OSN a další mezinárodní organizace využijí na humanitární podporu více než 13 milionů Syřanů, je o něco nižší, než předpokládali organizátoři konference, tedy OSN a Evropská unie. V minulých dnech očekávaly přinejmenším dorovnání loni přislíbené částky 5,6 miliardy eur (přes 140 miliard Kč).

Lowcock ale připomněl, že někteří významní dárci, jako například Spojené státy, zatím konkrétní příspěvky na letošní rok oznámit nemohou. Důvodem jsou pokračující vnitrostátní debaty o rozpočtu.

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová před novináři zdůrazňovala i další klíčový význam schůzky. Tím je podle ní fakt, že u jednoho stolu se sešli zástupci stran, které mají v syrském konfliktu zásadně odlišné zájmy a postoje.

"Uvědomme si, že před pouhým týdnem jsme byli na pokraji obrovské regionální, pokud ne globální konfrontace. Vojenské konfrontace, která plynula z nesmírně dramatického chemického útoku," upozornila Mogheriniová. Společně se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou upozornila na faktickou paralýzu hluboce rozdělené Rady bezpečnosti OSN.

Rusko, které dnes na konferenci mezi mnoha ministry zahraničí zainteresovaných zemí zastupoval velvyslanec při EU Vladimir Čižov, v syrské krizi podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

Čižov dnes při příchodu na jednání před novináři litoval, že Damašek jako "zástupce syrského lidu" nebyl na konferenci pozván. V úterý se jiné části rozsáhlého jednání účastnili zástupci syrské občanské společnosti a nevládních organizací.

Zástupci EU a OSN opakovaně žádají Rusko, ale také Irán a Turecko, aby splnily své sliby z kazašské Astany a aby v Sýrii pomohly svým vlivem na Asada prosadit trvalé příměří. Podle Mogheriniové a De Mistury neexistuje vojenská alternativa k politickému řešení syrské krize prostřednictvím "smysluplných" rozhovorů pod garancí OSN v Ženevě. Ty se nyní ocitly prakticky ve slepé uličce.

V důsledku sedm let trvajícího syrského konfliktu potřebuje podle OSN humanitární pomoc 13,1 milionu lidí - ze země uprchlo 5,6 milionu a uvnitř Sýrie žije mimo své domovy dalších 6,6 milionu lidí. Domů, či do toho, co z jejich domovů zbylo, se v loňském roce vrátilo jen 840.000 osob.

Snahy o pomoc potřebným narážejí na nedostatečné financování. Potřeby humanitárních programů organizovaných OSN a jejími nevládními partnery byly letos naplněny ani ne z 23 procent. Z potřebných 3,5 miliardy dolarů bylo k dispozici méně než 800 milionů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská policie vyhlásila pátrání po odsouzeném exministrovi Štefanovovi

19.11.2018 19:27 Slovenská policie vyhlásila pátrání po bývalém ministrovi výstavby Igoru Štefanovovi, kterému…

Jak prodělat statisíce liber? Londýnská policie to zvládla bravurně

19.11.2018 19:24 Londýn se "konečně" zbavil třech vodních děl nakoupených pro místní policii bývalým starostou…

Druhá fáze uprchlické krize: Migranti odvádějí z Německa miliardy. Kam…

19.11.2018 18:22 Uprchlíci žijící v Německu poslali v roce 2016 do svých domovských zemí miliardy eur. To je více,…

EU si posvítí na Babiše. Europoslanci tlačí na Evropskou komisi

19.11.2018 17:55 Několik otázek souvisejících s přístupem Evropské komise ke stížnostem české organizace…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama