NATO a Moskva na ostří nože. Je třeba posílit deštník vůči ruské agresi, zní z USA

Brusel/Washington - Vztahy Severoatlantické aliance a Ruska jsou nyní nejsložitější a nejnapjatější za řadu posledních let, připustil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Den před tím, než se o postoji aliance k Rusku budou v Bruselu bavit spojenečtí ministři zahraničí, Stoltenberg doplnil, že právě nynější situace je argumentem pro pokračující snahy o "smysluplný dialog" s Moskvou. Aliance podle něj připravuje další jednání Rady NATO-Rusko, přesné datum ale ještě nebylo určeno.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Jens Stoltenberg

Americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchinsonová by jednání mezi NATO a Ruskem ještě před červencovým aliančním summitem uvítala, pokud by Rusko přistoupilo na otevřenou a produktivní diskusi. "Amerika jednání Rady NATO-Rusko podporuje ne proto, abychom si spolu jenom sedli, ale proto, abychom mohli vysvětlit, co nás znepokojuje, a vyslechnout si, z čeho mají obavy oni. Musí to být obousměrné," řekla novinářům.

Mezi důvody, proč je nyní situace mezi NATO a aliančním sousedem na východě tak napjatá, Stoltenberg zmínil útok nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury, za nějž podle Londýna i spojenců nese Rusko velmi pravděpodobně odpovědnost. Západ na to už reagoval vypovězením řady ruských diplomatů; Moskva odpověděla recipročně a svou účast na útoku odmítá.

Stoltenberg hovořil také o trvajících kybernetických útocích připisovaných Rusku, o opakujících se ruských pokusech o vměšování do vnitřní politiky jiných zemí, o destabilizaci východní Ukrajiny či o ruské podpoře režimu prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

"To vše vytvořilo situaci, kdy napětí je vyšší a vztahy mezi NATO a Ruskem složitější než tomu bylo po mnoho let. Ale to není argument proti dialogu, to je naopak argument pro dialog," poznamenal Stoltenberg.

Kdo přesně bude v pátek na jednání ministrů zahraničí bloku reprezentovat Spojené státy není zatím jasné, vyloučen ale není příjezd Mikea Pompea, dosavadního šéfa americké tajné služby CIA, o jehož schválení do funkce amerického ministra zahraničí by ještě dnes měl hlasovat Senát Kongresu USA. "Jeho pozice vůči Rusku je pozicí USA. Ruskými aktivitami jsme velmi znepokojeni," uvedla dnes americká diplomatka a také ona připomněla nové ruské kybernetické útoky či aktivity, které se snaží destabilizovat alianční země. "To nedopustíme. Amerika je odhodlána udržet alianci silnou. Naši spojenci také chtějí zachovat a posílit deštník vůči ruské agresi i mezinárodnímu terorismu," dodala Hutchinsonová.

Generální tajemník přitom považuje za významné zvládat stávající situaci s vyšší vojenskou přítomností a více vojenskými cvičeními tak, aby nedocházelo k nehodám a incidentům. Přesně z toho důvodu se podle Stoltenberga před týdnem sešel vrchní velitel aliančních sil v Evropě Curtis Scaparotti s šéfem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem v ázerbájdžánském Baku.

Podoba vztahů NATO a Ruska právě také ve světle posledního dění kolem útoku nervovou látkou v Británii a vývoje v Sýrii bude prvním tématem pátečního jednání ministrů zahraničí aliance. Diskutovat se bude i o misi v Afghánistánu a o situaci na Blízkém Východě, kde NATO posiluje a mění svou výcvikovou misi v Iráku. Hovořit se má rovněž o vývoji kolem Íránu. Schůzka, která bude posledním ministerským jednáním ve stávajícím bruselském komplexu NATO před stěhováním do nových prostor, se má zabývat také spoluprací se zeměmi západního Balkánu.

Vstupte do diskuze (70)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelové hrozí další volební porážka. Varovala CDU před mrzoutstvím

20.10.2018 22:05 Aktualizováno Týden před zemskými volbami v Hesensku, důležitými i pro vládní koalici, varovala dnes německá…

Francie vyhodila v Itálii další uprchlíky. Salvini soptí, na alpskou…

20.10.2018 22:02 Aktualizováno Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini po dalším převozu migrantů v automobilu…

Brexshit. Londýn ochromila obří demonstrace za nové referendum, zněla i…

20.10.2018 20:35 Aktualizováno Statisíce Britů se dnes na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu…

Zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok, selhalo mu srdce

20.10.2018 19:24 Ve věku 80 let na srdeční selhání zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok. Oznámila to dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama