Wikipedie potrestala Sasko za smazání textu o rasismu

Drážďany - Z počítačů zapojených do správní sítě německé spolkové země Sasko nebude měsíc možné anonymně editovat záznamy v internetové encyklopedii Wikipedie, vyžadováno bude výhradně uživatelské přihlášení. Provozovatel encyklopedie takto zemskou správu potrestal za vymazání pasáží o rasismu v Sasku, napsala agentura DPA. Smazané informace byly na web mezitím vráceny.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Wikipedia, foto: Lane Hartwell

Z Wikipedie zmizely například zmínky o tom, že v Sasku ve srovnání s celoněmeckým průměrem častěji dochází k rasistickým útokům a incidentům a že oproti spolkovému průměru se v této spolkové zemi koná více neonacistických koncertů. Při pátrání po tom, kdo text vymazal, provozovatel encyklopedie vystopoval IP adresu, která ho přivedla k saskému ministerstvu vnitra.

Ministerstvo potvrdilo, že zásah do článku na Wikipedii byl skutečně veden z počítače, který je zapojen do zemské správní sítě. Mluvčí úřadu Andreas Kunze-Gubsch sdělil, že do této sítě jsou připojeny tisíce počítačů včetně zemských ministerstev, podřízených úřadů, zemského sněmu, obcí či škol. Řekl také, že ministerstvo prověřuje, zda je možné přesněji určit, odkud byl text vymazán.

Na twitteru zemské ministerstvo vnitra následně sdělilo, že po prvním prověření nezjistilo žádné protiprávní jednání a že se dalšímu pátrání po konkrétním počítači kvůli přílišné složitosti nakonec věnovat nebude. Kdo konkrétně položku o Sasku promazal, tak jasné není. Ministerstvo nicméně tvrdí, že v jeho budově se to nestalo.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii protestovalo 33 500 žlutých vest. Policie nasadila slzný plyn i…

15.12.2018 18:30 Aktualizováno V Paříži se dnes k protivládním protestům sešlo přes 2000 členů hnutí takzvaných žlutých vest, tedy…

Klimatická konference COP24: Zástupci téměř 200 zemí se blíží k dohodě,…

15.12.2018 17:18 Zástupci téměř 200 států světa, kteří se na světové konferenci o klimatu COP24 v Polsku snaží…

Nahá umělkyně exhibovala na okraj manifestace „žlutých vest". Na Champs…

15.12.2018 16:25 Dnešní manifestaci „žlutých vest“ zažila v centru Paříže i uměleckou performanci. Provedla jí…

Manifestace „žlutých vest" slábne? Počet demonstrantův je nižší, střety a…

15.12.2018 13:59 Páté dějství. Napětí a zvýšená nervozita nadále provázejí pátý víkend manifestací „žlutých vest" v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama