Slovensko má prsty v únosu? Exministr Kaliňák spekulace odmítl

Bratislava - Bývalý slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák odmítl spekulace německých medií, že Slovensko mohlo být vědomě zapleteno do loňského únosu vietnamského podnikatele a bývalého komunistického funkcionáře Trinh Xuan Thanha z Německa do vlasti. Slovensko loni poskytlo vládní letecký speciál vietnamské delegaci při jejím převozu z Prahy do Bratislavy a následně do Moskvy, ve slovenské metropoli se zástupcem Vietnamu jednal právě tehdejší ministr Kaliňák.

Přidejte svůj názor

Robert Kaliňák
doporučujeme

"Na teorii únosu přes Slovensko, kterou prezentovala německá média, nesedí vícero věcí. V první řadě na seznamu cestujících, který nám poskytly vietnamské úřady, nebylo jméno zmiňovaného stíhaného občana Vietnamu a nepřeváželi jsme ani žádného ležícího či spoutaného člověka," napsal na sociální síti Kaliňák, kterého z odchodu z ministerského postu přiměly po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka protesty veřejnosti.

Thanh byl unesen loni 23. července v centru Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl v lednu odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Německo to popřelo.

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung minulý týden napsal, že tři dny po únosu Thanha cestovalo několika podezřelých pronajatým autem z Prahy do Bratislavy, kde zaparkovali u vládního hotelu. Tam se uskutečnila pracovní schůzka vietnamských a slovenských politiků. Za slovenskou stranu se jednání zúčastnil Kaliňák, Vietnam zastupoval jeho ministr pro veřejnou bezpečnost.

Slovenské ministerstvo vnitra v reakci vyjádřilo znepokojení, že mohlo být návštěvou vietnamského ministra zneužito na jiné než pracovní a přátelské setkání. Potvrdilo, že slovenská strana v souvislosti se zmiňovanou návštěvou poskytla vietnamské delegaci vládní letadlo na přepravu z Prahy do Bratislavy a následně ze slovenské metropole do Moskvy, protože vietnamský ministr na poslední chvíli místo Vídně přiletěl do Prahy. Podle ministerstva Slovensko ve zmiňovaném případu již od loňského srpna spolupracuje s Německem.

V Německu minulý týden začal soud s Vietnamcem obžalovaným z podílu na loňském únosu Thanha z Berlína. Sedmačtyřicetiletý Long N. H. si podle obžaloby půjčil v Praze mikrobus, který byl k únosu použit. Německé nejvyšší státní zastupitelství, které mělo případ na starosti, dospělo k tomu, že do únosu byla zapojena vietnamská tajná služba i velvyslanectví asijské země v Berlíně. Německá diplomacie tehdy incident označila za bezprecedentní porušení německého i mezinárodního práva a vyhostila kvůli němu jednoho diplomata a jednoho zpravodajce působícího na vietnamském velvyslanectví.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Labi se srazila česká nákladní loď s přívozem

17.06.2019 20:55 V Německu se na Labi srazily česká nákladní loď s přívozem pro auta. Rozhlasová a televizní stanice…

Britský ministr vnitra sestřelil Trumpa. Poslal ho do háje

17.06.2019 18:59 Americký prezident Donald Trump by měl přestat zasahovat do vnitropolitických otázek Británie a…

Daňové podvody? Tusk musel vypovídat ve vlasti, poslanci PiS ho grilovali

17.06.2019 18:17 Aktualizováno Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vypovídá jako svědek před…

Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

17.06.2019 17:36 Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama