Obří rvačka s uprchlíky: Migranti v Německu vyhnali policisty, ti se vrátili v přesile

Berlín - Registračním střediskem pro uprchlíky v Ellwangenu na jihozápadě Německa opět zmítá neklid. Stovky policistů tam dnes zasahovaly poté, co migranti úřadům v noci na pondělí násilím zabránili vyhoštění muže z afrického Toga. Při dnešním zásahu bylo několik lidí zraněno a podle dnešních informací agentury DPA bylo několik mužů vzato do vazby. Policie údajně našla a identifikovala i hledaného Tožana.

Přidejte svůj názor 68 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Třiadvacetiletý Tožan, kterého se v pondělí nepodařilo vyhostit, má být spolu s dalšími 17 obyvateli uprchlického zařízení převezen do jiných přijímacích středisek, uvedla policie. Jde o muže, kteří podle policejních údajů v minulosti opakovaně v Ellwangenu podněcovali nepokoje.

"Taková opatření k oddělení strůjců nepokojů vedla už v minulosti k úspěšnému nastolení klidu v zemském registračním středisku," uvedla dnes policie v Aalenu. Dopadený muž z Toga má být na základě dublinské úmluvy poslán zpět do Itálie, kde poprvé vstoupil na území EU.

Při policejním zásahu utrpělo několik lidí zranění. Podle informací DPA vyskočilo několik uprchlíků z oken uprchlického zařízení. Lehce zraněni byli také tři policisté, ale byli schopni pokračovat ve službě. Mnoho práce měli také příslušníci zdravotní služby, řekl na místě novinářům zástupce policie. Mluvčí potvrdil, že cílem je deportace Afričana.

Stovky policistů svezly do někdejšího armádního areálu brzy ráno policejní autobusy. Okolní ulice byly uzavřeny. Na místě byli i muži v ochranných oděvech.

Dnešní zásah je dozvukem pondělního incidentu, při němž žadatelé o azyl zabránili vykázání muže z Toga, jímž je podle médií jistý Yussif O. Policie musela svou akci v noci na pondělí přerušit, protože situace podle ní byla pro posádky policejních hlídkových vozů příliš nebezpečná.

Přibližně 150 až 200 uprchlíků údajně policejní vozy obklíčilo a dotíralo na policisty. Poté pohrozili útokem na policisty a vynutili si tak získání klíčů od pout muže určeného k deportaci. Tožan se poté schovával.

Podle policie má být dnešní zásah jasným signálem do budoucna. Šlo prý o to zabránit, aby v ostatních uprchlických zařízeních v Německu nevznikl dojem, že lze bez odporu zabránit vyhoštění, vysvětlil velitel zásahu Peter Hönle. "Pokud by se prosadil poznatek, že policii lze organizovanou převahou zahnat na útěk, mělo by to zničující důsledky," poznamenal Hönle.

Šéf německých policejních odborů Rainer Wendt podotkl, že i v budoucnu je třeba počítat s tím, že se větší skupiny lidí budou bránit vyhoštění a nezaleknou se ani použití násilí proti policii. Žadatelé o azyl podle něj zpravidla vědí, že stejně nemají šanci natrvalo zůstat v Německu. "Nemají tedy co ztratit a riskují všechno," dodal Wendt.

Ministr vnitra Horst Seehofer označil násilný odpor žadatelů o azyl vůči policii jako "facku do tváře" lidem, kteří dodržují zákony. Podle něj nesmí být pošlapáváno azylové právo.

Pondělní odpor migrantů vůči policistům dnes kritizoval také Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). "Lidé, kteří jsou po dlouhém čekání krátce před vyhoštěním, se nacházejí ve výjimečné situaci. To ale neospravedlňuje agresivní odpor vůči státoprávně přijatému rozhodnutí, a už vůbec ne násilí," uvedl UNHCR.

Muž, který tvrdil, že je hledaným Afričanem, však poskytl vyjádření deníku Bild. "Policie se mě pokusila vyhostit už v únoru. Německo přece říká nám uprchlíkům 'Welcome' (Vítejte). Tolerují každého člověka," divil se muž, který měl být podle vlastního vyjádření vyhoštěn do Itálie.

Středisko v Ellwangenu bylo dějištěm sporů a bitek mezi jeho obyvateli už v minulosti. V lednu tam utrpělo zranění několik lidí. V současnosti tam přebývá zhruba 500 žadatelů o azyl převáženě z afrických zemí včetně Nigérie, Guineje a Kamerunu.

Vstupte do diskuze (68)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Radikální muslim Choudary je na svobodě. Podporoval IS, oslavoval 11. září

19.10.2018 18:03 V Británii dnes z vězení propustili známého radikálního muslimského duchovního Anjema Choudaryho,…

Evropa a Asie proti Trumpovi: Summit ASEM podpořil dohodu s Íránem

19.10.2018 16:45 Lídři pěti desítek evropských a asijských zemí se dnes na summitu ASEM v Bruselu shodli na podpoře…

Tvrdá rána pro Polsko. Soud EU nařídil okamžité zastavení soudní reformy

19.10.2018 16:30 Aktualizováno Polsko musí okamžitě zastavit uplatňování opatření snižujícího věk odchodu do důchodu pro soudce…

Vztahy ČR-Německo? Petříček jednal v Berlíně, řešila se i uprchlická krize

19.10.2018 16:10 Aktualizováno Česko je pro Německo klíčovou zemí ve střední Evropě. Po dnešním jednání s novým českým ministrem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama