Uprchlíci v Německu do koncentračních táborů? Profesor navrhl řešení závažného problému

NÁZOR - Německu je na vzestupu antisemitské násilí, poukazuje právní expert Amos N. Guiora. Profesor z Utažské univerzity v komentáři pro server Washington Post připomíná, že minulý měsíc došlo v Berlíně k napadení muže, který měl jarmulku, viditelný symbol židovské víry a identity, avšak pachatelem nebyl Němec, nýbrž devatenáctiletý uprchlík ze Sýrie, tedy země, kde se antisemitismus stal integrální součástí vládnoucí ideologie.

uprchlíci, ilustrační fotografie

Je rok 2018, ne 1933

Berlínská Kancelář pro výzkum a informace o antisemitismu zveřejnila zprávu dokumentující 947 případů antisemitských útoků, výhrůžek a vandalismu, ke kterým loni ve městě došlo, přičemž jejich počet se meziročně téměř zdvojnásobil, poukazuje akademik. Dodává, že synagogy a další židovské objekty jsou nyní pod policejní ochranou.

"Je rok 2018, ne 1933," pokračuje právník. Dodává, že s antisemitismem má osobní zkušenost, jelikož jeho prarodiče byli v roce 1944 zavražděni v Osvětimi, jeho matka se měsíce skrývala na půdě v Budapešti a dvakrát přežila pokus o zastřelení maďarskými kolaboranty, zatímco jeho otec přežil dva pochody smrti.

Guiora kvituje cílené a odhodlané snahy Německa čelit své temné historii, jelikož je v mnoha směrech považuje za model, jak se země může vypořádat s nenávistí a zvěrstvy z minulosti. Po zmíněném útoku na žida v Berlíně ostatně mnoho Němců vyšlo do ulic protestovat proti násilí, mnozí si navíc nasadili jarmulky coby projev solidarity s obětí, poukazuje profesor. Varuje, že navzdory těmto veřejným projevům sympatií však antisemitské násilí pokračuje.

V otázce došlo k ironickému zvratu, soudí expert. Připomíná, že před třemi lety německá kancléřka Angela Merkelová právě v reakci na zkušenost s holocaustem otevřela Německo uprchlíkům, kteří prchají před současným zlem a brutalitou syrské občanské války a dalších konfliktů. "Rozhodnutí nepochybně mělo napravit historickou chybu, což je vysoce chvályhodné. Přesto padá na dvě základní slabiny," konstatuje Guiora. Označuje za ně neschopnost dostatečně připravit německou veřejnost na příchod uprchlíků a neschopnost vštípit uprchlíkům základní principy, hodnoty a normy západní demokracie.   

Německo se tak jednoho dne probudilo a zjistilo, že v zemi jsou noví obyvatelé nepřivyklí jejím hodnotám, tvrdí profesor. Poukazuje, že uprchlíci se dostali do bezpečí, avšak jejich tradice se odlišují od tradic jejich nového domova. Loni zveřejněná studie Amerického židovského výboru ostatně zaznamenala zakořeněný antisemitismus u 68 syrských a iráckých uprchlíků v Německu, které její výzkumníci vyslechli, uvádí odborník. Připomíná, že i Merkelová musela připustit, že někteří nově příchozí s sebou do země přinesli jinou formu antisemitismu.     

"Nejde o nepřemostitelný záliv, ale nebezpečí je při absenci upřímnosti, vzdělání a ochoty k integraci již zřejmé," píše Guiora. Deklaruje, že rozhodnutí Merkelové, byť vedené nejlepšími a sympatickými úmysly, má naneštěstí negativní, nezamýšlené důsledky pro celou německou společnost a především německé židy.  

Pomoci mohou návštěvy koncentračních táborů

Z nedávných rozhovorů s Němci akademik nabyl dojmu, že německá vláda na vzestup násilí nereaguje dostatečně, ačkoliv málo adekvátní reakce nevychází z jejího antisemitismu. Naopak, Merkelová násilí odsuzuje a váhavost jejího kabinetu odráží nechuť přímo udeřit na ty, kdo jsou zodpovědní, tedy členové uprchlické komunity, vysvětluje profesor. Konstatuje, že stejně jako se současná situace částečně rozchází s tradičním německým krajně pravicovým antisemitismem, vlažná odpověď vlády je ústupem od její tradiční odhodlanosti antisemitismu čelit.  

"Německá vláda jednoduše nemůže přihlížet, jak jsou židé napadáni na ulicích německých měst," zdůrazňuje Guiora. Soudí, že na základě vlastních mimořádných snah vypořádat se s minulostí musí německý kabinet rázně řešit nárůst antisemitismu prostřednictvím intenzivních a bezodkladných vzdělávacích programů, které by měly cílit na uprchlickou komunitu a posílení dialogu s touto komunitou a jejími náboženskými vůdci.

Německá vláda by měla také začít se vzdělávacími programy pro uprchlíky zaměřenými na hodnoty liberální demokratické společnosti zahrnujícími toleranci a klíčovou vyváženost mezi svobodou projevu, individuální svobodou a bezpečností, domnívá se právník. Dodává, že uprchlíkům by se také mělo dostat vzdělání o holokaustu a historii antisemitismu v Německu, jelikož pocházejí z oblastí, kde je holokaust ignorován či popírán, a tudíž musejí pochopit, k čemu vlastně došlo, aby si uvědomili nebezpečí svého jednání. "Návštěvy koncentračních táborů a setkání s přeživšími holokaust by podstatně zlepšily porozumění," píše odborník.

V neposlední řadě musí úřady jednat přímo s vůdci uprchlické komunity, aby ti "nastolili pořádek" a vysvětlovali důsledky za porušování zákonů, včetně trestů, které v případech, kdy mezinárodní i národní právo dovoluje, zahrnují deportaci, konstatuje Guiora. Dle jeho názoru není čas na pasivitu na základě politických úvah či ohleduplnosti a německá vláda se nemůže zaštiťovat dobrým úmyslem poskytnout bezpečnost trpícím.

Neschopnost cíleně, proaktivně a agresivně kritizovat, potírat a trestat antisemitismus v uprchlické komunitě znamená přihlížet rostoucímu násilí a nenávisti, varuje profesor. Poukazuje, že taková nečinnost usnadňuje páchání násilností a vystavuje oběti většímu nebezpečí.

"Pouhých 15 mužů, předních nacistických byrokratů, naplánovalo vraždu milionů na konferenci ve Wansee v lednu 1942," připomíná akademik. Zdůrazňuje, že tisíce nečinně přihlížejících ovšem realizaci tohoto plánu, který vedl k zabití šesti milionů Židů v Evropě, usnadnily a umožnily, a proto by nejen Němci měli vědět, že přihlížejícím se nesmí umožnit odvrátit zrak.    

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Sněhu si zatím moc neužijeme? Předpověď počasí na měsíc

27.11.2021 06:30 Z období do posledního předvánočního týdne byl ten uplynulý nejchladnější. Další týdny až do 19.…

Analýza na 90 procent potvrdila první výskyt varianty omikron v Česku

27.11.2021 21:40 Sekvenační analýza v liberecké nemocnici u ženy, která se vrátila z africké Namibie, na 90 procent…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Německo a Itálie potvrdily první nákazy koronavirovou variantou omikron

27.11.2021 21:51 Aktualizováno V Německu byly potvrzeny první dva případy nákazy koronavirovou variantou omikron. Nakažení…

Někteří cestující z JAR do Nizozemska jsou zřejmě nakaženi novou variantou

27.11.2021 21:00 Aktualizováno Mezi více než 60 cestujícími nakaženými koronavirem, kteří v pátek přiletěli ve dvou letadlech z…

Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního…

27.11.2021 16:48 V Madridu dnes protestovaly tisíce policejních příslušníků, kteří se domnívají, že jim chystaná…

Slovensko a Maďarsko reagují na omikron, omezí cesty z jihu Afriky

27.11.2021 15:09 Slovensko a Maďarsko omezují kvůli nové variantě koronaviru nazvané omikron cestování do některých…

V Německu v mezitýdenním srovnání případů nákazy dál přibývá

27.11.2021 08:20 V Německu za uplynulých 24 hodin přibylo 67.125 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, o 3201…

Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu…

26.11.2021 20:58 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Německo hlásí největší přírůstek nakažených od začátku pandemie

26.11.2021 16:13 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a…

26.11.2021 16:03 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Německá kancléřka Merkelová vyzvala zemi k omezení kontaktů

26.11.2021 14:34 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Evropská komise kvůli nové mutaci viru navrhne zastavit lety z jihu Afriky

26.11.2021 12:44 Aktualizováno Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty…

Související:

Právě se děje

reklama