Čím naštval švýcarský umělec obyvatele známého města?

Carcassonne- Ostrá diskuse se strhla kolem rozhodnutí pokrýt zdi francouzského města Carcassonne žlutými kruhy. Vytvořil je švýcarský umělec Felice Varini na žádost úřadů u příležitosti dvaceti let od zapsání města do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Carcassonne patří k nejzachovalejším středověkým pevnostním městům v celé Evropě.

Nejprve byly na kamenné hradby kružnice v noci promítnuty a následně na jejich obrysy umělec se studenty výtvarného umění nalepil proužky žluté hliníkové fólie.

Zatímco umělec je na své dílo patřičně hrdý, místní už tak nadšeni nejsou.  „S obyvateli Carcassonnu to nikdo neprojednal. Ničí to naše životy, protože se na to musíme celý den dívat,“ řekl rozhlasové stanici France Info jeden z místních.

Odpůrci kontroverzního díla už také sepsali petici, ve které žádají jeho okamžité odstranění. Velice rychle se jim podařilo nashromáždit přes 1800 podpisů. Autoři petice také upozorňují, že kružnice na hradbách připomínají terče a jsou nevhodným vyobrazením, když jen před pár měsíci před tím zaútočil islamistický útočník ve městech Carcassonne a Trèbes a zabil tu čtyři lidi. 

Podle serveru The Local se už někteří nespokojenci rozhodli kruhy ze zdi postupně odstraňovat. Proto se na místě objevily nápisy v několika jazycích, které upozorňují na to, že by se lidé díla neměli dotýkat natož ho „trhat". 

Umělec si ale myslí, že si místní jeho dílo nakonec oblíbí. „Často se setkávám s touto reakcí. Nejprve je tu nepochopení, ale postupně lidé začnou názory měnit,“ tvrdí Varini. Jeho instalace by měla na místě zůstat až do září. 

Opevněné město Carcassonne bylo zrekonstruováno v 19. století a tvoří ho dvě řady opevněných hradeb s více než padesátkou věží. Unikátní památku navštíví ročně asi tři miliony turistů. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež v zemi ateistů. Prezidentka mu předala certifikát "virtuálního…

25.09.2018 11:47 Tallinn - Papež František dnes přicestoval do Tallinnu na návštěvu Estonska, které je poslední…

Diktátorské manýry v Rakousku? Ministerstvo chce omezit spolupráci s…

25.09.2018 11:21 Vídeň - Rakouské ministerstvo vnitra vyzvalo v interním e-mailu policii, aby omezila spolupráci s…

Uprchlíky nikdo nechce. Francie odmítá pustit loď Aquarius do Marseille

25.09.2018 10:52 Aktualizováno Marseille - Paříž zatím nepovolila nevládní lodi Aquarius s 58 migranty na palubě zakotvit v…

Švédský premiér padl. Důvěru parlamentu nezískal, nástupce nejasný

25.09.2018 10:37 Stockholm - Švédský premiér Stefan Löfven dnes nezískal důvěru nového parlamentu, který vzešel z…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama