Finále Eurovize je tu: Bude se zpívat o feminismu i uprchlících, v akci i Čech

Lisabon - Oficiálně se říká, že mezinárodní pěvecká soutěž Eurovize je o zpěvu. Určitě, zpěváci a zpěvačky hrají hlavní roli a diváci jsou zvědaví především na jejich výkony na pódiu. Celá soutěž má ale také výrazný politický rozměr.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Loňský vítěz Salvador Sobral (Foto: Andres Putting)

To platí i o jejím letošním ročníku, který bude vrcholit právě dnešním finále. Umělci se během celé soutěže vyjadřují k politickým a společenským tématům. A činí tak způsobem, jenž jim sedí nejlépe – prostřednictvím písní.

V repertoáru účastníků Eurovize tak najdeme skladby, které pojednávají o uprchlické krizi, terorismu nebo kampani #MeeToo. To ale není novinka roku 2018.

Politika byla cítit i z předloňského ročníku. Jeho vítězkou se totiž stala ukrajinská zpěvačka Džamala s písní nazvanou „1944“. Ta je inspirována deportací ukrajinských Tatarů do Střední Asie na Stalinův popud.

S podobně laděnou skladbou uspěl i loňský vítěz z Portugalska Salvador Sobral. Ten vystupoval s písní „Amar Pelos Dois“, jež pojednává o tzv. Karafiátové revoluci z roku 1974, během níž Portugalci svrhli diktátorský režim Antónia Salazara.

Ani letos nebude na Eurovizi nouze o politicky laděné písně. Izraelská účastnice Netta Barzilaiová vystoupí s písní nazvanou „Toy“. Ta se zaměřuje na problematiku feminismu a oslavuje ženskou sílu a vůli. Barzilaiová je pokládána za jednu z favoritek soutěže.

V textech samozřejmě nemůže chybět ani tak závažné společenské téma jako je uprchlická krize. Věnuje se mu francouzské duo Electro duet Madame Monsieur ve své písni s názvem „Mercy“. V té je vyprávěn příběh novorozence pojmenovaného Mercy, jenž se narodil na lodi převážející uprchlíky do Evropy.

„Píseň Italů je o terorismu. Ale toto poselství můžeme cítit i ve skladbách Dánů, Islanďanů nebo Švýcarů. Všechny jsou protiválečně laděné.“ říká pro server Politico Dean Vuletic z vídeňské univerzity.

Českou republiku bude ve finále zastupovat mladý zpěvák Mikolas Josef. Ten sice během soutěže utrpěl vážné poranění zad, finálový večer by si ale neměl nechat ujít. Jeho vystoupení bude obsahovat i náročné taneční prvky. 

Celkem se letošního ročníku účastnili zástupci ze 43 zemí, čímž byly vyrovnány rekordy z let 2008 a 2011. 26 z nich postoupilo do dnešního finále. Bookmakeři na vítězství favorizují někoho z trojice Irsko, Izrael nebo Kypr. V Eurovizi ale jen zřídka vítězí favorité.

Změnila se také jazyková skladba jednotlivých písní. 13 z nich, tedy plná polovina, bude odzpíváno v jiném jazyce než je angličtina. Loni si přitom na neanglické texty troufli pouze 4 účastníci, jeden z nich ale později dokázal zvítězit s portugalským textem. 

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Tusk dal Británii ultimátum. Odklad brexitu schválí pod jednou podmínkou

20.03.2019 19:40 Aktualizováno V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU,…

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 18:49 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama