Hádky Kaczyńského s Walesou neberou konce, soud byl odročen

Gdaňsk - Soud s bývalým prezidentem Lechem Walesou, kterého za urážku a pomluvu žaluje předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński, byl dnes odročen na konec září. Ani jeden z aktérů se k soudu nedostavil, oba se omluvili kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Kaczyński je podle serveru Onet.pl hospitalizován ve varšavské vojenské nemocnici kvůli kolenu, Walesa se omluvil potížemi se srdcem. Není vyloučeno, že v září je soudkyně vyslechne "na dálku", prostřednictvím videokonference.

Přidejte svůj názor

Walesa, Lech

Šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) žaluje bývalého prezidenta za výrok, že Kaczyński nese odpovědnost za letecké neštěstí u Smolenska, při kterém zahynul bratr Jaroslawa Kaczyńského a tehdejší prezident Lech Kazcyński. Zatímco Kaczyńského právník trvá na omluvě a odškodném, Walesův zástupce chce, aby soud žalobu zamítl.

Kaczyński v březnu přes svého advokáta soudu sdělil, že trvá na omluvě a odškodném 30.000 zlotých (asi 180.000 korun). Nesouhlasí totiž s tím, že mu Walesa připsal odpovědnost za letecké neštěstí z dubna 2010. Bývalý prezident tehdy uvedl, že psychicky rozrušený Jaroslaw volal do letadla svému bratrovi Lechovi, aby ho nehledě na špatné počasí přiměl přistát. Poznamenal také, že Lech se pokaždé podřizoval rozhodnutím svého dvojčete.

Polský vládní speciál v dubnu 2010 přepravoval polskou delegaci do ruského Smolenska, kde měla uctít památku obětí katyňského masakru, při němž v roce 1940 sovětská tajná policie zavraždila přes 20.000 Poláků. V troskách letadla zahynulo 96 lidí, vesměs členů delegace v čele s prezidentem Kaczyńským.

Ruští vyšetřovatelé za hlavní chybu, která k nehodě vedla, označili rozhodnutí přistát i přes špatnou viditelnost. První polská vyšetřovací komise vedená bývalým ministrem vnitra Jerzym Millerem dospěla k závěru, že vinu nesou i ruští dispečeři, kteří piloty uvedli v omyl. Současné polské vedení s těmito závěry nesouhlasí a ustavilo novou vyšetřovací komisi, jejíž šéf - exministr obrany - Antoni Macierewicz tvrdí, že katastrofu způsobily výbuchy na palubě letadla.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový boj o černý kontinent? Začalo fórum Afrika-EU, politici chtějí…

18.12.2018 12:49 Prohloubení hospodářské spolupráce Evropské unie s Afrikou je hlavním cílem fóra Afrika-Evropa,…

Německo začne vracet irácké uprchlíky? Bezpečnost v jejich vlasti je…

18.12.2018 12:32 Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes při návštěvě Iráku oznámil, že rok po pádu teroristické…

Kiska? Politický analfabet bez názoru, rozohnil se Fico

18.12.2018 12:09 Poslanec a předseda nejsilnější slovenské parlamentní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD)…

AfD utrpěla porážku. Ústavní soud smetl žalobu na Merkelovou kvůli…

18.12.2018 11:13 Protestní Alternativa pro Německo (AfD) neuspěla se žalobou proti migrační politice kancléřky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama