Merkelová chce zbrojit: Výdaje na obrany mají růst ke dvěma procentům HDP

Berlín - Aby mohla německá armáda dostát svým povinnostem, je nutné zvyšovat výdaje na obranu ke dvěma procentům hrubého domácího produktu (HDP). Na setkání vedoucích činitelů bundeswehru to dnes v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová. V nejbližších letech se ale její představy podle všeho nenaplní. Spolková republika by letos na obranu měla vynaložit 38,5 miliardy eur (přes 981 miliard Kč), což představuje 1,24 procenta jejího HDP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bundeswehr, ilustrační fotografie

V absolutních číslech sice výdaje na obranu v příštích letech porostou, ale v poměru k HDP by se do roku 2022 měly naopak snížit, a to na 1,23 procenta. To znamená, že Německo ani zdaleka nebude směřovat k naplnění cíle Severoatlantické aliance, která od roku 2014 počítá s tím, že se členské státy budou v horizontu deseti let přibližovat k cíli vynakládat na obranu dvě procenta svého HDP. Letos by tento cíl podle šéfa NATO Jense Stoltenberga mohlo splnit osm členských zemí.

Na dodržování cíle - od něhož je vedle spolkové republiky daleko vzdálena také například Česká republika - od svého nástupu do úřadu tlačí americký prezident Donald Trump. V Německu má ale silné odpůrce v řadách koaliční sociální demokracie, podle níž by tak razantní zvýšení výdajů na obranu bylo nesmyslné. Koaliční smlouva mezi konzervativní unií CDU/CSU a SPD počítá s tím, že výdaje na obranu se mají zvyšovat o stejnou částku jako výdaje na rozvojovou pomoc.

Merkelová je toho názoru, že výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP ve světě, v němž panuje více nejistoty, je možné si představit. V minulosti podle ní spolková republika na obranu dávala i 2,3 procenta HDP, aniž to bylo předmětem kritiky.

Slova šéfky německé vlády přišla v době, kdy se německá armáda potýká z vážnými problémy s výzbrojí. Server Spiegel Online začátkem května napsal, že jen čtyři ze 128 stíhaček Eurofighter německé armády jsou nyní bojeschopné.

Velké problémy má bundeswehr i s další výzbrojí, tristní čísla shrnula únorová zpráva ministerstva obrany. Loni podle ní bylo v průměru bojeschopných jen 13 z 58 dopravních vrtulníků NH90 a 12 z 52 vrtulníků Tiger. Z celkového počtu 244 tanků Leopard 2 bylo možné nasadit do bojové akce v průměru 105, z 15 dopravních letounů A400M jen tři.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize zažehnána? Němečtí zaměstnanci Ryanairu schválili kolektivní dohodu

13.11.2018 17:41 Zaměstnanci palubního personálu nízkonákladových aerolinek Ryanair v Německu schválili hlavní body…

Další vrah pacientů? Pečovatel v Německu je podezřelý, že zabíjel inzulinem

13.11.2018 17:40 Němečtí vyšetřovatelé podezřívají 36letého pečovatele z Polska, že smrtícími dávkami inzulinu zabil…

Tolerance je duší Evropy, burcuje Merkelová. Přístup k uprchlíkům ji…

13.11.2018 17:03 Tolerance je duší Evropy, řekla dnes v projevu v Evropském parlamentu německá kancléřka Angela…

V Palermu se rokovalo o Libyi: Konference začala se zpožděním, výsledek…

13.11.2018 16:43 Aktualizováno Bez konkrétní dohody skončila dnes v sicilském Palermu dvoudenní mezinárodní konference o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama