Aféra únosu Vietnamce přes Slovensko je závažná, připustil Lajčák

Bratislava - Situaci v případu únosu bývalého vietnamského funkcionáře z Berlína, který podle některých medií mohl být zavlečen do vlasti přes Slovensko, označil slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák za závažnou s možným dopadem na vztahy Slovenska a Německa. Lajčák to dnes řekl novinářům. Slovenské ministerstvo zahraničí také povolalo ke konzultacím vedoucího své ambasády v Hanoji.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

"Situaci ohledně uneseného Vietnamce považuji za mimořádně závažnou. Je třeba ji vyšetřit a rozptýlit pochybnosti. V opačném případě by to mohlo mít negativní dopad na naše vztahy s Německem, a to si nemůžeme dovolit," uvedl Lajčák.

Vietnamský podnikatel a bývalý komunistický funkcionář Trinh Xuan Thanh byl v centru německé metropole unesen za bílého loni v létě. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl v lednu odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Německá i slovenská média začala v poslední době spekulovat o tom, že Slovensko mohlo být do únosu vědomě zapleteno, což ale již dříve odmítla ministryně vnitra Denisa Saková i její předchůdce v úřadu Robert Kaliňák.

Slovensko loni poskytlo vládní letecký speciál vietnamské delegaci při jejím přesunu z Prahy do Bratislavy a následně do Moskvy. Ve slovenské metropoli se zástupcem Vietnamu jednal tehdejší slovenský ministr vnitra Kaliňák.

Podle Sakové všichni členové vietnamské delegace měli diplomatický pas, prošli standardní policejní kontrolou a na seznamu členů vietnamské delegace jméno Thanha nebylo.

Slovensko v souvislosti s únosem povolalo do Bratislavy na konzultace svého chargé d'affaires Le Hong Quanga, který je pověřen vedením slovenské ambasády v Hanoji. Quang, který se narodil ve Vietnamu, byl dříve poradcem bývalého slovenského premiéra Roberta Fica a podle slovenských medií se zúčastnil zmiňované schůzky Kaliňáka s vietnamskou delegací ve slovenské metropoli.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pakt svobodných měst míří proti populistům. Podepíše ho i primátor Hřib

11.12.2019 20:53 Cílem Paktu svobodných měst, který se 16. prosince chystají v maďarské metropoli podepsat primátoři…

Korupce minulé Kurzovy vlády? Poslanci to chtějí prověřit

11.12.2019 19:56 Rakouští sociální demokraté (SPÖ) spolu s liberály ze strany NEOS chtějí prověřit korupční aféry v…

Na madridské klimatické konferenci se protestovalo, zasáhla policie

11.12.2019 19:21 Bezpečnostní síly rozehnaly dnešní protestní akci desítek mladých lidí na konferenci OSN o změnách…

Rakousko chce blokovat unijní podporu jaderné energetice. Vadí mu i Temelín

11.12.2019 19:00 Aktualizováno Rakousko a Lucembursko jsou před nadcházejícím summitem Evropské unie připraveny zablokovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama