Roky trvající spor skončil: Soud zakázal pivovaru označovat pivo za zdraví prospěšné

Berlín - Několik let trvající pivní spor dnes rozhodl německý nejvyšší soud. Pivovar Härle z bavorského Leutkirchu podle verdiktu nesmí v reklamě tvrdit, že jeho pivo je zdraví prospěšné, informoval list Die Welt. Německé slovo bekömmlich, které lze přeložit jako zdraví prospěšné, blahodárné, ale i dobře stravitelné, nelze podle soudu používat pro nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 1,2 procenta.

Přidejte svůj názor

Pivo

Použití slova bekömmlich na etiketě piva z pivovaru v jihoněmeckém Leutkirchu se nelíbilo organizaci na ochranu práv spotřebitelů. Podle ní totiž uvádí kupující v omyl, neboť naznačuje, že takto označený produkt má blahodárné účinky na lidské zdraví. Před třemi lety proto organizace podala u soudu žádost o zákaz používání slova při propagaci piva.

Spolkový soudní dvůr se dnes přiklonil k názoru soudů nižší instance, když rozhodl, že použití slova v reklamě na nápoj s obsahem alkoholu vyšším než 1,2 procenta není přípustné. Výraz bekömmlich podle něj totiž může vyvolat ve spotřebitelích dojem, že pivo je snadno stravitelné a přináší i zdravotní benefity. Slovo navíc zákazníkovi podsouvá, že pivo je zdravější než jiné alkoholické nápoje. To podle soudu není pravda. Použití slova je tak v rozporu s evropskými zákony na ochranu spotřebitele.

Argument majitele rodinného pivovaru Gottfrieda Härleho, že slovo bekömmlich používal při prodeji piva již jeho dědeček, na soud nezapůsobil. Kromě samotného pivovaru Härle nesmí slovo ve svých reklamách nyní používat ani žádný jiný výrobce zlatavého moku.

Už v roce 2012 Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že německé slovo bekömmlich se nesmí používat při propagaci vína.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v Kolíně nad Rýnem: Na nádraží zasahuje policie, pachatel drží…

15.10.2018 15:19 Aktualizováno Policie evakuovala centrální vlakové nádraží v Kolíně nad Rýnem poté, co přišlo hlášení o střelbě a…

Po uprchlících jsou na řadě bezdomovci? Orbánova vláda hájí kontroverzní…

15.10.2018 14:58 Maďarské ministerstvo lidských zdrojů dnes prostřednictvím svého mluvčího bránilo dodatek ústavy,…

Brusel přiznal děsivá fakta: V EU může být 200 tisíc potenciálních…

15.10.2018 14:57 Aktualizováno Evropská komise přiznala, že v EU může být až 200 000 potenciálních teroristů s odcizenými doklady.…

Babiš po návštěvě Frontexu obrátil: Při vracení migrantů dělá dobrou práci

15.10.2018 14:33 Premiér Andrej Babiš zmírnil své výhrady vůči Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž …

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama