Assange se prodražuje? Ekvádor snížil bezpečnost na ambasádě v Londýně

Quito/Londýn - Ekvádorský prezident Lenín Moreno nařídil snížit na běžnou úroveň bezpečnostní opatření na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde už téměř šest let žije kvůli obavám z vydání do USA zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Informovala o tom agentura Reuters. Ekvádorská vláda ve čtvrtečním prohlášení prezidentovo nařízení nezdůvodnila. Stalo se tak ale pár dní poté, co se v médiích objevila zpráva, že tajná sledovací operace na ambasádě stála Ekvádor od rou 2012 asi pět milionů dolarů (téměř 109 milionů Kč).

Přidejte svůj názor

Julian Assanage
doporučujeme

Britský deník The Guardian tento týden napsal, že na ekvádorské ambasádě v Londýně působili v předchozích letech kvůli pobytu Assange také agenti ekvádorské tajné služby. Počítačového experta Assange ochranka a agenti hlídali a monitorovali jeho návštěvy na velvyslanectví.

Takzvanou Operaci Hotel schválil podle deníku The Guardian bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa (ve funkci 2007-2017) a měla stát za několik let přes čtyři miliony eur. Španělský deník El Mundo dnes v této souvislosti napsal, že hlídání Assange britskými úřady, aby neutekl, stálo v prvních třech letech odhadem 13 milionů eur.

Operace Hotel byla tak tajná, že o ní první tři roky nevěděl podle deníku El Mundo ani ekvádorský velvyslanec Juan Falconí Puig. Tehdejší ekvádorský ministr zahraničí ho prý informoval až v roce 2015.

Assange se na ambasádu v Londýně uchýlil v červnu 2012 kvůli obvinění ze znásilnění ve Švédsku z roku 2010. Assange vinu odmítá a Švédsko loni případ odložilo. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Ekvádorská vláda v březnu zablokovala Assangeovi přístup k internetu, protože podle ní porušil dohodu z loňského prosince. V ní se vládě zavázal, že nebude veřejně publikovat komentáře, které by mohly znamenat vměšování do záležitostí jiných států. Šéfka ekvádorské diplomacie María Espinosaová ve středu řekla, že Assange přístup k internetu stále nemá.

Prezident Moreno, který se ujal úřadu loni v květnu, už dříve označil "zděděný problém s Assangem za více než nepříjemný". Jeho vláda loni zvýšila diplomatické úsilí, aby problém vyřešila. V prosinci úřady udělily Assangeovi ekvádorské občanství.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohled do děsivé propasti. Toto nastane po brexitu, zní z Británie

15.11.2019 00:01 NÁZOR – Rozhodnutí společnosti Tesla nepostavit v souvislosti s brexitem ve Spojeném království…

EU se hemží nelegálními migranty. Podívejte se na statistiku, je alarmující

14.11.2019 23:14 Aktualizováno Mezi 3,9 a 4,8 miliony migrantů pobývalo na území Evropské unie a čtyř dalších evropských zemích v…

Německu došla trpělivost. Očkování povinně a pro všechny

14.11.2019 23:06 Poslanci německého Spolkového sněmu dnes po dlouhých diskusích schválili povinné očkování dětí…

I v Evropském parlamentu si včera připomněli pád Berlínské zdi

14.11.2019 20:38 Aktualizováno Německo a další země Evropské unie si od minulého týdne připomínají pád Berlínské zdi z roku 1989 a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama