Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice

Londýn - Dvojitý agent Sergej Skripal, který se stal letos v březnu v Británii terčem útoku látkou typu novičok, byl propuštěn z nemocnice. Informovala o tom stanice BBC.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Sergej Skripal

Ruský exšpion Skripal byl propuštěn z nemocnice. Tam skončil poté, co byl otráven látkou novičok v Salisbury. Šestašedesátiletý muž byl spolu se svou dcerou Julií nalezen na lavičce v parku 4. března.

Oba byli odvezeni do nemocnice a umístěni na jednotku intenzivní péče v okresní nemocnici v Salisbury. Lékaři dokázali jejich stav stabilizovat.

Julia Skripalová byla propuštěna 9. dubna a byla přesunuta na bezpečné místo.

Ještě ve čtvrtek stanice Sky News informovala, že je Skripal kvůli útoku v Salisbury vyslýchán detektivy. Ti se podle serveru snaží spojit bývalého dvojitého agenta v důchodu s dalšími detaily ohledně jeho nedávných aktivit.

Chtěli například vědět víc o jeho pravidelných vlakových cestách do Londýna, jeho cestách do zahraničí a měsíčních setkáních s údajným bývalým psovodem MI6 v restauraci v Salisbury. Tento týden také byla zveřejněna informace, že 66letý exšpion se setkal se zástupci zpravodajských agentur v České republice a Estonsku a mluvil s nimi o ruských špionech a jejich metodách a dokonce v roce 2016 přednesl na toto téma jednu přednášku.

Smrtící nervový agent novičok byl podle vyšetřovatelů rozmazaný na přední dveřní rukojeti dveří u domu Skripalových v Salisbury. Britská vláda trvá na tom, že za útok je zodpovědný Kreml. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová odmítla jakoukoli účast státu na atentátu. Také bývalý důstojník KGB a historik zabývající se špionáží Alexandr Vassiliev uvedl, že je to pravděpodobně práce ruské mafie, která chce ponížit režim Vladimira Putina.

„Nebyl to důvod ho zabít. Jsem si jistý, že když ho Putin propustil, věděl, že Skripal bude spolupracovat s britskými tajnými službami a jinými evropskými špionážními agenturami. Všichni odpadlíci to dělají, pracují jako poradci, přednášejí, píší knihy - je to normální věc. Musel si nějakým způsobem vydělat svůj život – určitě by nebyl taxikářem,“ uvedl Vassiliev.

„Skripal byl zatčen v roce 2004 - to je bylo dávno. A nevěděl nic o konkrétních podrobnostech, o současných cílech ani činnostech. Ruská vláda neměla důvod zabít Skripala - byl nikdo a nepředstavoval nebezpečí. Bylo zřejmé, že jeho zabití by způsobilo obrovský mezinárodní skandál, který by poškodil ruskou pověst po celém světě,“ dodal historik.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prohnilá církev káže celibát, praktikuje zvrhlé poměry. Badatel odhaluje…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Homosexualita pod každým vatikánským podloubím? Ano. Alespoň to tvrdí ve své nové knize: Sodoma,…

Británie chce zmírnit požadavky ohledně irské pojistky

15.02.2019 19:43 Britská vláda se chystá zmírnit své požadavky na přepracování takzvané irské pojistky zahrnuté do…

V Bruselu jsou "brexitoví špióni" na každém kroku. Šíří se politické klepy…

15.02.2019 17:10 Brusel je v těchto dnech "městem brexitových špionů", které je živo odposloucháváním cizích…

Španělská opozice rozjela volební kampaň zostra: Došlápneme si na…

15.02.2019 16:53 Dnešní oznámení španělského premiéra Pedra Sáncheze, že budou v zemi 28. dubna předčasné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama