Makedonská opozice nepodpoří návrh řešení sporu o název země

Skopje - Hlavní makedonská opoziční strana VMRO-DPMNE je proti změně názvu země na Republika Ilindenská Makedonie. Sdělil to dnes předseda strany Christijan Mickoski po setkání s premiérem Zoranem Zaevem, který ve čtvrtek jednal s řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem a tento návrh označil za "možné přijatelné řešení" sporu o název pro obě strany. Bez VMRO-DPMNE se ale neobejde. Podobně s návrhem dopadl na domácí půdě i Tsipras.

Přidejte svůj názor

Makedonie, ilustrační foto

Řecko kvůli sporu o název zablokovalo Makedonii vstup do NATO i start přístupových jednání s Evropskou unií. Skopje přijala název země Makedonie v roce 1991 při rozpadu bývalé Jugoslávie, což však Řekové považují za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii.

V OSN i jinak na mezinárodní scéně se zatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Zaev k jakékoli změně názvu země potřebuje podporu VMRO-DPMNE, protože v parlamentu jeho vládní koalice nemá dvoutřetinovou, tedy kvalifikovanou většinu pro schválení odpovídající změny ústavy. Kromě toho na zakotvení nového oficiálního názvu Makedonie, ať už bude jakýkoli, v její ústavě trvají jako na základní podmínce Atény.

"VMRO-DPMNE nepodpoří změnu ústavy s cílem změnit ústavní jméno," prohlásil dnes odpoledne podle agentury Reuters po schůzce se Zaevem Mickoski.

Ilinden, tedy pravoslavný svátek připadající na 2. srpna, je pro Makedonce významný den. V roce 1903 vypuklo v tento den v Makedonii povstání proti osmanské říši a o 41 let později byly ve stejný den položeny základy k ustavení Makedonské republiky v rámci poválečné jugoslávské federace.

Ani Tsipras doma s návrhem Ilindenské Makedonie neuspěl. Menší vládní partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové, nadále nehodlá nic měnit na tom, že nepodpoří žádný název obsahující výraz Makedonie. Jako nepřijatelný rázně odmítla nový návrh hlavní opoziční strana Nová demokracie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má nový problém. Neví, jak hlídat zákazy

21.11.2018 19:38 Vzhledem k přibývajícím zákazům jízdy starších dieselových aut v německých městech musí spolková…

Mayová v Bruselu jedná s Junckerem o brexitu

21.11.2018 18:23 Britská premiérka Theresa Mayová dorazila dnes vpodvečer do Bruselu a v sídle Evropské komise se…

Mladík dostal řidičák, za hodinu mu ho policie sebrala

21.11.2018 18:15 Německý mladík přišel o řidičský průkaz po pouhých 49 minutách od jeho převzetí. O kuriózním…

Soud ve Španělsku zrušil stanovy pro prostitutky, šéfka jejich odborů je…

21.11.2018 16:58 Madridský soud zrušil stanovy odborů španělských prostitutek, protože jejich schválením by podpořil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama