Itálie stále bez premiéra. Na Conteho praskl akademický skandál, Brusel zděsil koaliční program

Řím - Italský prezident Sergio Mattarella zatím stále ještě nerozhodl o tom, zda jmenuje premiérem kompromisního kandidáta budoucí vládní koalice Hnutí pěti hvězd a Ligy. Obě strany, které mají řadu výhrad k fungování Evropské unie a jejichž vládní program vzbuzuje hluboké obavy zejména eurozóny z prudkého zvýšení státních výdajů, navrhly do funkce nepříliš známého profesora práva Giuseppa Conteho.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Giuseppe Conte

Mattarella, který si vzal čas na rozmyšlenou, věc už konzultoval s předsedy obou komor parlamentu. Ti po setkání s prezidentem neposkytli novinářům žádné podrobnosti. Podle agentury DPA se neočekává, že by se Mattarella rozhodl ještě dnes.

Pochybnosti vyvolává samotná osoba Conteho, který si podle všeho ve svém životopise vymyslel, že studoval či vyučoval na několika proslulých světových univerzitách. Newyorská univerzita ve Spojených státech, ke které se mimo jiné hlásí, ale už popřela, že by tam Conte kdy byl jako student či snad dokonce přednášel.

Podle agentury ANSA prezident podle všeho také sdílí rostoucí znepokojení finančních trhů nad plány formující se koalice, která s cílem oživit ekonomiku hodlá prohloubit státní zadlužení. Euro v pondělí zaznamenalo oproti dolaru největší propad od poloviny loňského listopadu.

Znepokojení evropských partnerů a institucí vyvolal po zveřejnění koaličního programu zejména odklon od úsporných opatření EU. Příčí se jim podle agentury Reuters klíčové body programů obou stran: Liga, která je označovaná za krajně pravicovou, chce zavést přímou daň, populistická M5S si přeje prosadit základní nepodmíněný příjem 780 eur (bezmála 20.000 Kč). Podle odhadů by italská státní pokladna po zavedení těchto dvou změn a zrušení penzijní reformy přišla o 112 miliard eur (2,86 bilionu korun).

Koaliční smlouva také avizuje deportaci migrantů bez dokumentů, kterých je v Itálii zhruba půl milionu. Protiimigrační Liga do společného programu patrně prosadila i vybudování více vězení a zvýšení počtu vězeňské stráže či policistů.

Liga a M5S jsou proti sankcím Evropské unie uvaleným na Rusko, které považují jednak za obchodního partnera a také za strategického spojence při řešení krizí v Libyi, Sýrii a Jemenu.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další oběť demonstrací ve Francii: Zemřel motorkář zraněný během…

20.11.2018 21:46 Ve Francii dnes zemřel motorkář, který v pondělí na východě země utrpěl vážná zranění během…

Skotská premiérka jednala s Mayovou, opoziční lídry vyzvala k vytvoření…

20.11.2018 21:37 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském…

Merkelová ještě neřekla poslední slovo? Kancléřkou bude až do roku 2021,…

20.11.2018 21:11 Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou až do konce současného funkčního období v roce 2021,…

Bývalý vůdce gangu sepsal své paměti, den před jejich vydáním ho zastřelili

20.11.2018 20:19 Bývalý vůdce dánského gangu Los Guerreros Nedim Yasar byl smrtelně postřelen den před vydáním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama