Konec rasismu a odporu k migraci? Jsme na kritické křižovatce, varuje prestižní deník

NÁZOR - Královská svatba ve Velké Británii byla velmi inkluzívní, zatímco brexit chce zavírat, nikoliv otevírat dveře. S tvrzením přichází editorial britského serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm konstatuje, že referenda ve Spojeném království a Irsku staví před obě země otázku, kam vlastně směřují.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové

Dlouhá, větry bičovaná cesta

Každý prastarý národ si na cestě k modernitě podle prestižního serveru prošel dlouhým blouděním v kruhu, rozhodně nešlo o přímý podchod, na jaký se v památnou a prosluněnou sobotu vydali královští novomanželé ve Windsor Great Parku skrze nadšené davy. "Cesty národů mezi minulostí a přítomností jsou mnohem mučivější," poukazuje editorial. Dodává, že na nich dochází k přerušením, ústupům a otočkám.

Proto by královská svatba neměla být zjednodušeně prezentována jako transformační, všeříkající knockout, který moderní tolerantní Británie uštědřila své starší, upjaté a statuty posedlé verzi, uvádí The Guardian. Za skutečnou novinku nicméně označuje rasovou inkluzivitu svatby prince Harryho a Meghan Merkleové, přičemž dle editorialu může jít o milník na dlouhé a větry bičované cestě ke spravedlivější Británii.   

"Nelze přehlížet, že sobotní pozdvižení proběhlo v zemi rozervané brexitem. Toto rozdělení je skutečné a bolestivé," píše britský deník. Konstatuje, že země, která ukázala, že chová větší toleranci k různým dědictvím své moderní podoby než kdykoliv předtím, je zároveň rovnoměrně rozdělena v názoru na to, zda má zavřít dveře před světem, nebo zůstat jeho sebevědomou součástí.

Jak tvrdí profesor politologie Rober Ford, čím více lidé přemýšlejí o migraci, tím více se otevírají spravedlivějšímu, liberálnějšími pohledu na tuto otázku, připomíná The Guardian. Dodává, že ve světle této teze a sobotních událostí se dlouhá cesta Británie ocitla na kritické křižovatce.

Británie přitom není jedinou zemí, která se snaží nalézt cestu k vlastní podobě modernity, zdůrazňuje renomovaný deník. Poukazuje, že se svou specifickou výzvou se potýká také nedaleké Irsko, které bude v pátek hlasovat v referendu o tom, zda zruší, či zachová takzvaný osmý dodatek ústavy, který v praxi zakazuje ve většině případů umělé potraty.

Fantasie o čistotě a výjimečnosti

Po většinu kampaně průzkumy ukazovaly, že stoupenci zrušení dodatku zvítězí, v což ostatně doufá i liberální The Guardian, který však varuje, že jak se hlasování blíží, pochybnosti narůstají a komentářům začíná dominovat možnost, že venkovští irští voliči možná připravují políček městským elitám v zemi ve stylu brexitu a zvolení Trumpa.  

"Rozpolcenost Británie ohledně migrace a Irska ohledně potratů se mohou zdát jako velmi odlišné debaty s minimem společného," pokračuje editorial. Zdůrazňuje, že ve skutečnosti odrážejí stav myšlení v obou zemích a je nutné na ně pohlížet i v kontextu brexitu - do Británie každoročně přicestuje na 3000 žen z Irska, aby zde podstoupily interrupci, která je v jejich vlasti nelegální, stejně jako zhruba 500 žen ze Severního Irska, kde jsou zákony v dané oblasti podobně přísné.

Irská a severoirská legislativa přitom vychází z vědomí, že tamní ženy mohou pro přerušení těhotenství odcestovat do Británie, což je podle prestižního serveru kruté, pokrytecké a nespravedlivé. To se navíc může tvrdě ukázat příští rok, kdy Spojené království opustí EU, jelikož zatím není jasné, zda bude pokračovat volný pohyb osob přes irsko-britskou hranici.

The Guardian odkazuje na názor irského komentátora Fintana O'Tooleho, podle něhož není irské uvažování o interrupcích příliš vzdálené mentalitě brexitu, jelikož v obou debatách - o migraci v Británii a potratech v Irsku - se hrdý ostrovní národ vymezuje proti karikatuře příliš liberální Evropy a v obou případech předstírá, že lze obhájit dávné fantasie o vlastní čistotě a výjimečnosti.   

Pokud Irsko v pátek zrušení osmého dodatku odmítne, zaujme perverzní stanovisko vůči modernitě, podobně jako Británie v případě brexitu, píše renomovaný deník. Přiznává, že dlouhé cesty nikdy nevedou rovně, avšak dodává, že i tak se na ně musí vydat nejen princové, ale také běžní lidé.   

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další oběť demonstrací ve Francii: Zemřel motorkář zraněný během…

20.11.2018 21:46 Ve Francii dnes zemřel motorkář, který v pondělí na východě země utrpěl vážná zranění během…

Skotská premiérka jednala s Mayovou, opoziční lídry vyzvala k vytvoření…

20.11.2018 21:37 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském…

Merkelová ještě neřekla poslední slovo? Kancléřkou bude až do roku 2021,…

20.11.2018 21:11 Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou až do konce současného funkčního období v roce 2021,…

Bývalý vůdce gangu sepsal své paměti, den před jejich vydáním ho zastřelili

20.11.2018 20:19 Bývalý vůdce dánského gangu Los Guerreros Nedim Yasar byl smrtelně postřelen den před vydáním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama