Herec Willy Toledo je vyšetřován kvůli urážce náboženského cítění

Madrid - Španělský herec Javier Bardem kritizoval místní justici za to, že předvolala k soudu jeho kolegu Willyho Toleda kvůli vyjádření názoru na sociálních sítích.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Willy Toledo

Podle Bardema je ve Španělsku "ohrožena svoboda slova". Manžel herečky Penélope Cruzové to řekl v úterý v Madridu na tiskové konferenci, kterou uspořádal Toledo s kolegy ke své kauze. Toledo je vyšetřován kvůli podezření z urážky náboženského cítění, informoval španělský rozhlas Cadena SER.

"Fakt, že se může tohle trestat vězením, mi připadá jako návrat do doby frankismu," řekl Bardem na tiskové konferenci s odkazem na období frankistické diktatury. Toledo s kolegy uspořádal setkání s tiskem v prostorách farnosti Svatého Karla Boromejského v den, kdy se měl dostavit k soudu. Ten byl ale kvůli stávce španělských soudců odložen na 28. června.

Španělská justice vyšetřuje Toleda kvůli "urážce Boha a Panny Marie", jíž se údajně dopustil loni v červenci na sociální síti facebook tím, že podpořil tři ženy souzené v Seville za urážku náboženského cítění. Tyto ženy uspořádaly v roce 2014 průvod, připomínající tradiční náboženská procesí, a nesly obrovskou maketu vagíny. Cílem akce podle nich bylo protestovat proti patriarchálnímu smýšlení ve společnosti.

"Tři ženy jsou souzeny za to, že zorganizovaly v Seville Procesí neposlušné vagíny. Podle soudkyně zesměšnily svatost a panenství Panny Marie," napsal loni Toledo na sociální síti. Dodal, že na takové dogma svatosti "kašle" a že tento soud je "ostudou téhle země".

Na tiskové konferenci Toledo mimo jiné uvedl, že se necítí vinen, a proto se také minulý měsíc nedostavil k soudu k prvnímu slyšení. "Nespáchal jsem žádný zločin, a proto nemusím před soudem vysvětlovat své náboženské cítění, své přesvědčení, svůj způsob myšlení, svou sexualitu. V tom všem mě chrání ústava," řekl Toledo novinářům.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na polsko-ukrajinské hranici stávkují celníci

26.09.2018 08:21 Varšava/Kyjev - Stovky aut uvízly na polsko-ukrajinské hranici kvůli protestní akci polských…

Rána Evropě: I v Africe jsou spokojenější než u nás

26.09.2018 08:09 Londýn - Dospívající Keňané, Mexičané nebo Indové se na svou budoucnost dívají s výrazně větším…

Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Podívejte se sami

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Atény - Přibližně 400 uchazečů o azyl, kteří byli drženi v přeplněném uprchlickém táboře Moria na…

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů, nejméně jeden mrtvý

25.09.2018 22:04 Rabat - Loď marockého vojenského námořnictva dnes ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama