Začíná třetí italská republika? Prezident si pozval premiérského kandidáta Conteho

Řím - Italský prezident Sergio Mattarella se dnes sejde s kandidátem na premiéra Giuseppem Contem, kterého nominovala dvojice stran usilujících o vytvoření vládní koalice. Přestože někteří členové populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) osobu málo známého právníka Conteho odmítají, lídři M5S i euroskeptické Ligy dnes jeho kandidaturu potvrdili. Podle médií se dnešní schůzkou otevírá cesta ke Conteho jmenování premiérem.

Přidejte svůj názor

Giuseppe Conte

"Conte byl a jednoznačně zůstává premiérským kandidátem Hnutí pěti hvězd a Ligy," řekl dnes podle agentury ANSA předseda M5S Luigi Di Maio. Rovněž šéf Ligy Matteo Salvini potvrdil, že jeho strana přes pochybnosti neustoupila z návrhu. Varianta, že by se premiérem stal Di Maio, jehož hnutí získalo ve volbách více hlasů, je podle něho vyloučena.

Mattarella se dnes v 17:30 po několikadenním váhání s Contem sejde, což podle médií naznačuje jeho pravděpodobné jmenování premiérem. Podle zdrojů některých médií si prezident chce zatím pouze ověřit, zda bude Conte schopen zformovat vládu. Hlava státu je však pod tlakem patové situace, v níž se od březnových voleb již více než dva měsíce nepodařilo zformovat kabinet.

"Dnes začíná třetí republika. Říkal jsem to, slíbil jsem to," komentoval oznámení o Conteho schůzce s prezidentem Di Maio. "Samozřejmě, že rozhoduje prezident, ale když už byl (Conte) pozván..." dal najevo své přesvědčení o jmenování Conteho premiérem.

Prezident v minulých dnech řešil, zda do čela vlády jmenovat člověka, který ve svém životopise zřejmě lhal o tom, že studoval či vyučoval na několika proslulých světových univerzitách. Mattarella vnímá skepticky rovněž ekonomické plány tvořící se koalice, která chce oživit ekonomiku pomocí zvýšení státního dluhu a odklonu od úsporných opatřeních režírovaných EU, což znepokojuje i finanční trhy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další oběť demonstrací ve Francii: Zemřel motorkář zraněný během…

20.11.2018 21:46 Ve Francii dnes zemřel motorkář, který v pondělí na východě země utrpěl vážná zranění během…

Skotská premiérka jednala s Mayovou, opoziční lídry vyzvala k vytvoření…

20.11.2018 21:37 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském…

Merkelová ještě neřekla poslední slovo? Kancléřkou bude až do roku 2021,…

20.11.2018 21:11 Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou až do konce současného funkčního období v roce 2021,…

Bývalý vůdce gangu sepsal své paměti, den před jejich vydáním ho zastřelili

20.11.2018 20:19 Bývalý vůdce dánského gangu Los Guerreros Nedim Yasar byl smrtelně postřelen den před vydáním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama