Španělsko se řítí do další politické krize? Socialisté chtějí sesadit vládu

Madrid - Španělská opoziční Socialistická strana dnes podala návrh na vyslovení nedůvěry menšinové vládě Lidové stany (PP). Reaguje tak na rozhodnutí soudu, podle kterého lidovci profitovali z korupční sítě zahrnující bohaté firmy a regionální stranické organizace, napsala agentura AP. Soud v největším korupčním skandálu v zemi za poslední desetiletí odsoudil k vysokým trestům téměř tři desítky regionálních funkcionářů PP a samotná strana dostala vysokou pokutu.

Přidejte svůj názor

Mariano Rajoy

Návrh socialistů na vyslovení nedůvěry vládě, který podepsalo 84 poslanců, předpokládá, že premiérem by se stal Sánchez, který by posléze vyhlásil volby. Socialisté svůj návrh zdůvodnili tím, že Sánchez má "vyvést Španělsko z bahna korupce, do kterého zemi vrhla strana PP".

Soud v největším korupčním skandálu v zemi za poslední desetiletí odsoudil k vysokým trestům téměř tři desítky regionálních funkcionářů vládní strany. Mezi nimi je mimo jiné i bývalý pokladník lidovců Luis Bárcenas, který si má za korupci a další finanční zločiny odsedět 33 let ve vězení. Nejvyšší trest 51 let vězení dostal podnikatel Francisco Correa, který měl být hlavním organizátorem rozsáhlé korupční sítě. Verdikty nejsou pravomocné, odsouzení se mohou odvolat k nejvyššímu soudu.

Lidová strana dostala ve čtvrtek za profitování z korupce pokutu přes 245.000 eur (6,3 milionu korun). Vedení lidovců už ve čtvrtek oznámilo, že se proti verdiktu odvolá, neboť "v žádném z případů o činech nevědělo".

Liberální strana Ciudadanos, která je podle některých průzkumů nyní nejsilnějšjí stranou v zemi, dnes oznámila, že se k návrhu socialistů nepřidá. Ale vyzvala Rajoye k předčasným volbám, jinak podá svůj vlastní návrh na vyslovení nedůvěry.

"Pokud Rajoy neprosadí předčasné volby, jsme připraveni podat vlastní návrh na vyslovení nedůvěry (vládě) s cílem uspořádat volby," uvedl dnes jeden ze členů Ciudadanos José Manuel Villegas.

Podporu případnému návrhu na vyslovení nedůvěry vlády ve čtvrtek přislíbil lídr radikálně levicové strany Podemos Pablo Iglesias. Pro podporu svého návrhu musí socialisté získat nejméně 175 hlasů ve 350členném Kongresu poslanců. Socialistická strana má přitom v kongresu 84 mandátů a Podemos 67.

Premiér Rajoy dnes volání po předčasných volbách odmítl a kritizoval i návrh na vyslovení nedůvěry vládě. "Hlasování o vyslovení nedůvěry jde proti politické stabilitě, kterou naše země potřebuje a proti ekonomickému oživení. Je to špatné pro Španělsko," řekl Rajoy na tiskové konferenci.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další oběť demonstrací ve Francii: Zemřel motorkář zraněný během…

20.11.2018 21:46 Ve Francii dnes zemřel motorkář, který v pondělí na východě země utrpěl vážná zranění během…

Skotská premiérka jednala s Mayovou, opoziční lídry vyzvala k vytvoření…

20.11.2018 21:37 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském…

Merkelová ještě neřekla poslední slovo? Kancléřkou bude až do roku 2021,…

20.11.2018 21:11 Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou až do konce současného funkčního období v roce 2021,…

Bývalý vůdce gangu sepsal své paměti, den před jejich vydáním ho zastřelili

20.11.2018 20:19 Bývalý vůdce dánského gangu Los Guerreros Nedim Yasar byl smrtelně postřelen den před vydáním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama