EU chce sebrat peníze východní Evropě a dát je zadluženému jihu? Tak to tedy ne, zní z Česka

Brusel/Praha – List Financial Times informuje o tom, že Brusel má v plánu v novém rozpočtu Evropské unie snížit příspěvky pro země střední a východní Evropy o téměř 30 miliard eur (773 miliard korun). To se ale Čechům vůbec nelíbí.

Evropská Unie
doporučujeme

Evropská komise přehodnocuje kritéria pro přidělování finančních prostředků a středoevropskou a východní Evropu. Podle deníku, který měl možnost nahlédnout do příslušných dokumentů, chce vzít Brusel zemím Visegrádu – tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku – a pobaltskými zeměmi zhruba 37 miliard eur.

Tento plán je součástí návrhu rozpočtu bloku na roky 2021 až 2027. naopak země jižní Evropy by měly získat o asi 4 miliardy eur více. Podle návrhu by si měly přilepšit Španělsko, Řecko a Itálie. Deník ale zároveň zdůrazňuje, že i po této reformě by země střední a východní Evropy, spolu s pobaltskými státy, patřily mezi největší příjemce z fondů soudržnosti

Vzhledem k růstu ekonomik země Visegrádu se očekával pokles příjmů z rozpočtu zhruba o deset procent, podle těchto nových pravidel by to ale bylo o dost víc – v případě Česka, Estonska a Litvy má jít dokonce o 24procentní snížení, v případě Polska o 23 procent.

„Přesné údaje jsou stále předmětem tvrdé politické debaty v rámci komise, úředníci vyjednávají o podrobnostech formulace pro rozdělování peněz,“ píše list. Právě Polsko ale podle The Financial Times varuje, že v EU hrozí další růst napětí mezi „východem a západem”.

Z návrh není nadšený europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Návrh na odebrání prostředků z našeho regionu a jejich přesměrování na jih Unie musíme odmítnout. Jsem přesvědčen, že kritériem pro unijní prostředky má být jako dosud HDP a nikoli ukazatele jako nezaměstnanost, emise či migrace,“ uvedl na twitteru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Znovuzvolený prezident Duda složil slib, opozice na protest rozvinula…

06.08.2020 14:09 Aktualizováno Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který minulý měsíc zvítězil v druhém kole…

Německo zavede povinné testy pro navrátilce z rizikových zemí, přibylo…

06.08.2020 13:48 Aktualizováno Německo zavede od soboty povinné testy na koronavirus pro lidi vracející se z rizikových oblastí.…

Británie zavede karanténu pro cestující z Belgie, píšou média

06.08.2020 13:23 Britská vláda zavede povinnou dvoutýdenní karanténu pro všechny, kdo do země přijedou z Belgie, ve…

Koronavirus na Slovensku: Počet nových případů je nejvyšší od dubna

06.08.2020 13:01 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 63 případů nákazy koronavirem, což je největší denní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama