Policii SR povede šéf inspekce ministerstva vnitra, třese se před ním podsvětí

Bratislava - Novým šéfem slovenské policie bude od začátku června dosavadní ředitel inspekce ministerstva vnitra Milan Lučanský. Oznámila to dnes ministryně vnitra Denisa Saková. Nynější policejní šéf Tibor Gašpar dříve ohlásil rezignaci po tlaku veřejnosti, která po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala na demonstracích jeho odchod z funkce.

Ilustrační foto

Lučanský působí ve slovenské policii od roku 1990, v letech 2012 až 2016 zastával post viceprezidenta policejního sboru. Saková uvedla, že díky Lučanskému se podařilo dostat do vězení členy slovenského podsvětí.

Lučanský, který detaily o plánech v nové funkci neuvedl, bude stát v čele policistů do doby, než parlament schválí nová pravidla jmenování vedoucích představitelů slovenské policie. Podle platného zákona policejního prezidenta jmenuje ministr vnitra.

Opozice dříve v tomto roce nařkla Lučanského z toho, že se podezřelým způsobem dostal k nemovitosti ve Spojených státech a že se podílel na vydírání podnikatelů na Slovensku. Lučanský kritiku odmítl, zastala se ho i Saková, podle které Lučanský získal prověrku na stupeň přísně tajné a také obstál při výpovědi na detektoru lži.

Nevládní organizace včetně organizátorů dřívějších velkých protivládních demonstracích jmenování Lučanského do čela policie kritizovaly a označily jej za blízkého exministrovi vnitra Robertu Kaliňákovi, jehož přiměly k odchodu z ministerského křesla protesty veřejnosti po vraždě novináře Kuciaka a tlak nejmenší koaliční strany Most-Híd.

Slovenská média za favority na post policejního prezidenta předtím označovala někdejšího šéfa policejních odborů Miroslava Litvu a policejního přidělence v Chorvatsku Mariána Slobodníka. Proti nominaci Slobodníka se podle médií vyslovil premiér Peter Pellegrini, a to kvůli obchodním aktivitám partnera Slobodníkovy dcery s kontroverzním podnikatelem, jež čelí obžalobě z daňových deliktů.

Slovenská policie bude mít také dva nové viceprezidenty. Jeden z těchto postů není obsazen již několika měsíců a další policejní viceprezident Ľubomír Ábel požádal z rodinných důvod o uvolnění do civilu.

Dosavadní policejní prezident Gašpar požádal v dubnu o uvolnění z funkce, byť původně takový krok odmítal. Jeho odchod z čela policie souvisí s politickou krizí v zemi po zatím neobjasněné vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky. Politická krize vyústila v demisi bývalého premiéra Roberta Fica, v novém kabinetu Petera Pellegriniho pokračuje většina ministrů Ficovy vlády.

Slovenská policie pod vedením Gašpara, který odchází do civilu, čelila kritice opozice a médií, že dostatečně nevyšetřovala například podezření na velké korupční kauzy. Prokuratura zase potvrdila nedostatky na začátku vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky.

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů z Běloruska

02.08.2021 16:50 Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z…

Většina rodin s nízkými příjmy ze zemí EU si nemůže dovolit odjet na…

02.08.2021 15:45 Většina rodin s nízkými příjmy ze zemí Evropské unie si nemůže dovolit odjet na letní dovolenou.…

Řečtí hasiči v noci bojovali na Rhodosu s rozsáhlým požárem

02.08.2021 15:05 Řečtí hasiči během dnešní noci bojovali s rozsáhlým požárem, který vypukl v neděli na severu…

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier koncem srpna navštíví Českou…

02.08.2021 14:54 Německý prezident Frank-Walter Steinmeier koncem srpna navštíví Českou republiku. ČTK to dnes…

Na severu Německa začal školní rok, roušky jsou povinné

02.08.2021 13:30 V severoněmeckých spolkových zemích Šlesvicko-Holštýnsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko dnes po…

Bývalý král Juan Carlos se chce údajně vrátit do Španělska

02.08.2021 12:33 Bývalý král Juan Carlos I. by se rád vrátil do Španělska, které opustil vloni kvůli finančním a…

Policie zadržela při demonstracích v Německu 600 lidí. Jeden demonstrant…

02.08.2021 11:53 Během nedělních demonstrací proti karanténním opatřením zemřel v Berlíně jeden z protestujících.…

Německo má dostatek vakcín proti covidu, změní pravidla distribuce

02.08.2021 11:40 Německo v polovině srpna změní klíč v přerozdělování vakcín proti nemoci covid-19. Spolkové země o…

Německo hlásí dalších 847 nakažených a jedno úmrtí

02.08.2021 11:22 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 847 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem a jedno úmrtí po nemoci…

Skoro 17 procent Poláků si podle průzkumu přeje odchod země z EU

02.08.2021 10:38 Skoro 17 procent Poláků si myslí, že Polsko by mělo vystoupit z Evropské unie. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje