Rajoy v problémech: Opoziční politik Sánchez má dostatek hlasů, aby sesadil španělskou vládu

Madrid - Lídr španělských socialistů Pedro Sánchez shromáždil dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry vládě lidoveckého premiéra Mariana Rajoye. Sánchez na dnešním zasedání parlamentu slíbil dialog s katalánskou separatistickou vládou i to, že bude respektovat již částečně schválený rozpočet. Těmito dvěma sliby přesvědčil nerozhodnuté baskické a katalánské nacionalisty, díky nimž může v pátek parlament odhlasovat odvolání Rajoyovy vlády, píší španělská média.

Vlajky států

"Znovu postavíme mosty ke všem autonomním regionům a navážeme dialog s novou katalánskou vládou," prohlásil dnes Sánchez na jednání dolní komory parlamentu. Vztahy s Katalánskem se vyostřily loni na podzim poté, co tamní regionální vláda uspořádala referendum o nezávislosti a Madrid poté převzal správu nad Katalánskem. Rajoy dialog s katalánskými separatisty odmítal.

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě podali socialisté minulý týden poté, co soud zveřejnil vysoké tresty pro více než dvacítku bývalých regionálních politiků a funkcionářů vládní Lidové strany (PP). Verdikt se týká jedné z větví rozsáhlé korupční kauzy a skutky v této části se staly v letech 1999 až 2005.

Rajoy se dnes před poslanci hájil s tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce je ve všech stranách. "Uznávám, že v PP byla korupce, ale PP není zkorumpovaná strana, od té doby, co tyto nepravosti vypluly na povrch, jsme vyhráli troje volby," řekl Rajoy, který si vysloužil potlesk usmívajících se poslanců jeho strany.

Socialisty Rajoy obvinil ze snahy dostat se k moci. "Z jaké morální autority mluvíte? Jste snad svatá Tereza z Kalkaty?" hřměl energicky španělský premiér, který se podle místních médií rozhodl bojovat, ač se jeho bitva zdá prohraná. "Korupce je ve všech stranách," dodal. Socialisty tvrdě kritizoval a Sáncheze obvinil z pokusu o "převrat", protože u voleb by podle něj nevyhrál.

"Jste ochoten podat demisi, tady a teď?... můžete odejít z úřadu dobrovolně," vyzval Rajoye Sánchez, který vystupoval klidně, podle konzervativního deníku ABC "až nudně". Po svém vystoupení jednací sál opustil a další průběh jednání nesledoval.

Baskičtí nacionalisté (PNV), kteří požadovali Sánchezem přislíbené rozpočtové záruky, již podle webu deníku El Diario socialistům i lidovcům oznámili, že vyslovení nedůvěry vládě podpoří. Kromě Sánchezovy strany dali dnes jasně najevo záměr hlasovat pro nedůvěru také levicoví Podemos, katalánské separatistické strany, baskická separatistická formace Bildu, valencijská koalice Compromís i jeden poslanec z Kanárských ostrovů. Pro Rajoyovo odvolání by tak mělo hlasovat celkem 180 poslanců, tedy o čtyři více, než je potřebná absolutní většina ze všech 350 poslanců.

Premiéra vedle jeho strany podpoří jen dosavadní tichý partner menšinové lidovecké vlády Ciudadanos, kteří požadují jeho demisi, nechtějí však podpořit Sáncheze jako premiéra. Vůdce socialistů se jím stane ihned poté, co bude návrh na nedůvěru odhlasován. Sánchez slíbil, že poté rozhodne o termínu vypsání předčasných voleb.

Rajoy má rovněž možnost sám rezignovat ještě před hlasováním, což by automaticky zrušilo chystané hlasování a teoreticky dávalo premiérovi šanci znovu usilovat o důvěru. Podle dnešního vyjádření dvojky v hierarchii lidovců Dolores de Cospedalové to však Rajoy neučiní.

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Hotely na Slovensku se stále potýkají s nedostatkem turistů

22.10.2021 09:55 Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období…

Je třeba zesílit boj proti váhavosti kolem očkování na koronavirus, zní ze…

21.10.2021 21:09 Evropská unie musí v souvislosti s pandemií covidu-19 zůstat ostražitá a vystupňovat úsilí ve snaze…

Související:

Právě se děje

reklama