MeToo končí, je tu NoBra. Ženy po celém světě hromadně sundávají podprsenky

Brusel - Stále více žen odmítá a odkládá to, co považuje za symbol útlaku: podprsenku. Hnutí #NoBra se pro mnohé stalo ztělesněním každodenního feminismu v praxi. Na facebooku, instagramu se to jen hemží podobnými stránkami.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Mladá dívka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vzniklo i hnutí #NoBraChallenge, aby motivovalo ty, které se ještě rozhodujícího kroku neodvážily, upozornil web frankofonního belgického rozhlasu a televize RTBF.

Na internetu se také objevují blogy, jejichž autorky sdílejí zkušenosti z "roku bez podprsenky" či z "pomalé podprsenky", což je zpravidla nevyztužené či bezešvé spodní prádlo, pomáhající hladkému zvládnutí cesty mezi podprsenkou a jejím odložením.

Na všech těchto fórech se vyměňují rady, jak čelit obtěžování těch, kteří ženu bez podprsenky považují za koketu. Hnutí volá na internetu, v práci i na ulici po osvobození prsou od kousku prádla, který považuje za zbytečný a nepohodlný.

Škodí podprsenka zdraví? Kvůli ní má značný počet žen sklon se hrbit. Toto chybné držení těla by podle některých lékařů mohlo vést k dýchacím či trávícím potížím, jako je pálení žáhy.

Profesor Jean-Denis Rouillon z fakultní nemocnice v Besançonu po patnáctiletém výzkumu dospěl k poznatku, že ženy, které nenosí podprsenku, mají postupem věku pevnější prsa i lepší držení těla. Vyrazit ven bez ní by tedy mělo mít samé plusy: ušetříte peníze a ještě si ochráníte zdraví.

Nenošení podprsenky mohou ale někteří lidé vnímat jako nedostatek profesionality v práci. Tento pohled je jasný i na ulici a ve volném čase. Některé ženy se svěřily, že jim bylo jejich oblékání vytýkáno.

V Argentině střední škola potrestala dívku za to, že nenosila podprsenku, což rozpoutalo bouři hněvu. Koncem dubna škola v Buenos Aires poslala domů studentku jménem Bianca s důtkou, kterou museli podepsat její rodiče. O dva dny později se na protest před ministerstvem školství odehrálo velké odhazování tohoto kousku prádla. 

Témata: ženy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europarlament schválil články 11 a 13. Konec internetu, jak ho známe?

26.03.2019 13:11 Evropští poslanci dnes schválili kontroverzní reformu ochrany autorských práv na internetu, jejímž…

Europoslanci podpořili návrh na zrušení střídání časů

26.03.2019 12:55 Evropští poslanci dnes podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času v…

Babiš ve střetu zájmů? Eurokomise analyzuje materiály získané v Česku

26.03.2019 12:50 Evropská komise nyní analyzuje materiál získaný v rámci rozsáhlého auditu, který od ledna prováděla…

Nižší přídavky na děti cizinců? Rakousko odmítá kritiku, do Bruselu…

26.03.2019 12:42 Rakouská vláda dnes v dopise zaslaném Evropské komisi odmítla kritiku, která se na ní snesla kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama