NATO a EU společně zprůjezdní Evropu pro vojáky aliance, plán už je na stole

Brusel - Na dnešním jednání NATO a EU se řešily přesuny vojenských jednotek po Evropě. V budoucnu mají být rychlejší, hladší a jednodušší díky pevnějším mostům a úbytku byrokracie.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Strykery americké armády
doporučujeme

NATO a EU, které mají většinu členů společných, se už na summitu v roce 2016 ve Varšavě dohodly na spolupráci v řadě konkrétních oblastí. Kromě kooperace třeba v boji s kybernetickými či hybridními hrozbami, nebo při námořních operacích, to už tehdy byla také otázka "vojenské mobility".

Ta by se podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nyní měla stát jedním z klíčových prvků společných snah. Je podle něj zásadní, souvisí totiž s případným rychlým posilováním jednotek, které aliance v posledních letech rozmístila v Pobaltí a jinde na svém východním křídle v reakci na chování Ruska.

zdroj: YouTube

"Jednotky můžeme po Evropě snadno přesouvat už nyní, všichni vidíte, že to jde," řekl novinářům americký ministr obrany James Mattis. Byrokratická národní omezení, která platí v době míru, podle něj v krizi "pravděpodobně" zmizí. "Chceme, aby se stalo normou, ne jen reakcí na krizovou situaci. Zvýšení vojenské připravenosti je v zásadě výrazem našeho odhodlání podpořit v případě ohrožení spojenecké země," dodal.

Evropská unie má svůj vlastní plán na investice do potřebné infrastruktury či do modernizace. Podle generálního tajemníka NATO obě organizace spolupracují v tom, aby takové investice braly v potaz reálné potřeby přesunu aliančního vybavení. Konkrétní parametry a požadavky už od Stoltenberga dostali šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker i předseda Evropské rady Donald Tusk. 

"Vojenská mobilita se ale netýká jen infrastruktury, ale také odstraňování překážek, jako jsou byrokracie, poplatky a cla. Mělo by být snadné přesunovat síly z Toulouse do Tallinu, pokud to bude potřeba," upozornil Stoltenberg po dnešním jednání s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogheriniovou.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude z Řecka poušť? Experti pronesli hrozivou prognózu

19.06.2019 20:46 Zhruba třetině řeckého území hrozí, že se z něj v následujících desetiletích stane poušť. Tvrdí to…

V boji o post Mayové pokračují Johnson, Hunt, Gove a Javid

19.06.2019 19:38 Do dalšího kola volby lídra britské Konzervativní strany dnes postoupili exministr zahraničí Boris…

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Kandidátem konzervativců na šéfa europarlamentu je Zahradil

19.06.2019 18:12 Kandidátem frakce konzervativců a reformistů (ECR) na šéfa Evropského parlamentu je Jan Zahradil …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama