Rebelie proti Mayové? Britský parlament jedná o dodatcích k brexitu, bude to divoké

Londýn - Britský parlament dnes hlasuje o dodatcích k zákonu o britském odchodu z Evropské unie. Premiérka Theresa Mayová varovala poslance před schválením změn, které by podle ní ztížily jednání Londýna s Bruselem.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto

Britští poslanci odpoledne zahájili dvoudenní debatu, během níž mají dnes a ve středu hlasovat o 15 dodatcích Sněmovny lordů. Ty mají zachovat úzký vztah Británie s EU i po brexitu.

Většinu dodatků se vládním konzervativcům zřejmě podaří zamítnout. Při hlasování o některých z nich by se ale na stranu opozice mohla přidat i zhruba desítka rebelů ze strany premiérky Mayové, kteří se staví proti takzvanému tvrdému brexitu.

"Premiérka uvedla, že hlasování bude důležitým vzkazem do Bruselu. Cokoli, co podkope úsilí vlády, ztíží jednání s EU," řekl mluvčí Mayové. I britský ministr pro brexit David Davis varoval. "Vláda nezmění rozhodnutí z referenda, i když prohraje klíčové hlasovaní v parlamentu," řekl dnes rozhlasu BBC Davis.

Dodatky připojené k zákonu horní komorou požadují například setrvání Spojeného království v celní unii s EU, zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů či setrvání v unii v případě, že by odchod měl za následek zavedení přísného režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Největší boj se vede o dodatek, který dává parlamentu pravomoc zablokovat či odložit konečnou dohodu o odchodu země z EU. Tvrdý střet se čeká také v debatě o tom, zda datum plánovaného brexitu 29. března 2019 bude zapsáno přímo do zákona. Sněmovna lordů by chtěla datum vyjmout, aby se brexit mohl odložit, pokud by se nepodařilo včas dosáhnout dohody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU si posvítí na Babiše. Europoslanci tlačí na Evropskou komisi

19.11.2018 17:55 Několik otázek souvisejících s přístupem Evropské komise ke stížnostem české organizace…

Brexit: Z dramatu se stala fraška. Kdysi obdivovaná britská politická…

19.11.2018 16:13 Komentář Petra Šulky – Jednání kolem brexitu je u konce. Premiérka Theresa Mayová dohodla s EU…

Nepokradeš? Farář ze středního Německa zpronevěřil 120 tisíc eur

19.11.2018 15:48 Zhruba 120.000 eur (3,1 milionu korun) odcizil za posledních několik měsíců z kasy své farnosti…

Poslanec vzkazuje muslimům: Chcete naše občanství? Tak přijměte naše jména

19.11.2018 14:59 Francouzský konzervativní republikánský poslanec Julien Aubert představil sérii návrhů, které mají…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama