Střet o uprchlíky rozloží německou vládu? Šik proti Merkelové je stále hlasitější

Berlín - Nový spor o uprchlíky, který vypukl mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) a ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU), může mít vážné dopady na fungování celé vlády. Ta se přitom rodila horko těžko. Do sporu se už vložila řada politiků konzervativní unie CDU/CSU.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Ilustrační foto

Nový spor se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, Švýcarsku nebo Norsku. Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje. A výjimečná situace, kterou v září 2015 vyhlásil tehdejší ministr vnitra Thomas de Maiziére, v tomto ohledu v Německu panuje dodnes. 

Změna německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Merkelová však zatím návrh Seehofera odmítá, kvůli čemuž ministr v pondělí nečekaně zrušil představení svého "migračního plánu", které chystal na dnešek.

Bavorský premiér Markus Söder se dnes jasně postavil za svého stranického šéfa Seehofera. "Jsme pevně přesvědčeni, že Německo musí jednat podle práva a zákona. Také v Německu je konečně čas na jasná pravidla," řekl. "Kdo říká, že se rok 2015 nesmí opakovat, musí teď jednat," podotkl v narážce na opakované prohlášení Merkelové. V roce 2015 do spolkové republiky přišlo rekordních 890 tisíc žadatelů o azyl.

Ještě tvrdší byl ve svém vyjádření bývalý bavorský premiér z let 1993-2007 Edmund Stoiber, podle něhož rozhodnutí Merkelové z roku 2015 umožnit všem uprchlíkům řízení o azylu v Německu zemi zcela přetížilo. "Vláda práva to skutečně nebyla," nechal se slyšet.

Za tvrdými slovy politiků CSU se podle odborníků skrývá i to, že bavorskou stranu na podzim čekají zemské volby, v nichž bude o přízeň voličů bojovat i s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD).

Postoji Merkelové ale nerozumí ani někteří politici její křesťanské demokracie, včetně saského ministerského předsedy Michaela Kretschmera, který se za Seehofera otevřeně postavil. 

Merkelová dnes uvedla, že celkově Seehoferův plán považuje za velmi důležitý a vždy ho podporovala. V otázce vracení běženců přímo na hranicích je podle ní ale potřeba další diskuze. Seehofer očekává, že se spor podaří urovnat do konce týdne.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má nový problém. Neví, jak hlídat zákazy

21.11.2018 19:38 Vzhledem k přibývajícím zákazům jízdy starších dieselových aut v německých městech musí spolková…

Mayová v Bruselu jedná s Junckerem o brexitu

21.11.2018 18:23 Britská premiérka Theresa Mayová dorazila dnes vpodvečer do Bruselu a v sídle Evropské komise se…

Mladík dostal řidičák, za hodinu mu ho policie sebrala

21.11.2018 18:15 Německý mladík přišel o řidičský průkaz po pouhých 49 minutách od jeho převzetí. O kuriózním…

Soud ve Španělsku zrušil stanovy pro prostitutky, šéfka jejich odborů je…

21.11.2018 16:58 Madridský soud zrušil stanovy odborů španělských prostitutek, protože jejich schválením by podpořil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama