Merkelová už za pár dní skončí? Její vláda je kvůli uprchlíkům na pokraji krachu, kancléřka dostala ultimátum

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová musí řešit obrovské problémy. Sesterskými stranami CDU a CSU totiž cloumá velký spor o přijímání migrantů. Podle médií je konflikt tak velký, že by mohl ohrozit její politickou budoucnost.

Přidejte svůj názor 54 komentářů

Angela Merkelová

„Merkelová se musí vypořádat s otevřenou vzpourou svého ministra vnitra Horsta Seehofera, dlouhodobého kritika jejího liberálního postoje k uprchlíkům, který chce zpřísnit hraniční kontroly,“ shrnuje problém server The Local. Snahy Seehofera, který už hrozí i jednostrannými kroky, podporuje hlasitě jeho Křesťanskosociální unie, zatímco za Merkelovou se postavilo vedení sesterské Křesťanskodemokratické unie.

Dvojice politiků konzervativní unie CDU/CSU sice oznámila, že chce najít ve sporném bodě kompromis, to se ale zatím nepodařilo. Seehofer v rámci nového „migračního plánu" požaduje, aby německá pohraniční policie dostala právo vracet všechny žadatele o azyl bez dokladů totožnosti i ty, kteří jsou již registrováni jinde v Evropské unii. Merkelová však tuto myšlenku odmítá, protože se obává, že se EU bude domnívat, že Německo jedná na vlastni pěst, a že by takový krok nadměrně zatížil země je Itálie a Řecko.

Alexander Dobrindt z CSU upozornil, že Seehofer má pravomoc jednat bez souhlasu Merkelové a nařídit policii, aby vracela migranty – to by byl ale akt otevřené vzpoury, který by donutil Merkelovou, aby ho vyhodila z vlády. A to by znamenalo kolaps vládní koalice, upozorňuje The Local. Dobrindt dodal, že se vedení strany CSU sejde v pondělí, aby učinilo konečné rozhodnutí. To podle všeho znamená, že Merkelová dostala ultimátum, aby ustoupila ze svých postojů, nebo naplno čelila vládní krizi.

A CSU skutečně dává najevo, že je připravena plán prosadit navzdory Merkelové. „Azylová turistika musí skončit. Německo nemůže donekonečna čekat na Evropu, musí jednat nezávisle," napsal na twitteru Markus Söder, který v křesle bavorského premiéra vystřídal právě Seehofera.

Celý spor, který vedl k výjimečnému přerušení zasedání Bundestagu, se odehrává na pozadí několika skandálů, které naplno ukazují dosavadní chyby německé migrační politiky - od korupční aféry na migračním úřadu v Brémách až po vraždu Sussany F. migrantem z Iráku, který měl být už dávno deportován.

Navíc se mění i nálady v německé společnosti. Ukazuje se, že Němci už nejsou tak optimističtí - podle průzkumu televize ZDF je sice 64 procent obyvatel spokojeno s tím, jak Merkelová vykonává svoji funkci, zároveň je ale 53 procent Němců přesvědčeno, že příliv uprchlíků nezvládla.

Hádky mezi stranami zašly tak daleko, že se v Berlíně a Mnichově začalo hovořit o hlasování o důvěře vládě a o tom, že by CSU mohla Merkelovou potopit. Podle deníku Der Spiegel se toho začínají bát i některé opoziční strany. „Dokonce i Zelení, kteří by jako opoziční strana měli mít zájem na krachu koalice, přiznávají, že jsou velmi znepokojeni stabilitou vlády," uvedl list.

Vstupte do diskuze (54)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další oběť demonstrací ve Francii: Zemřel motorkář zraněný během…

20.11.2018 21:46 Ve Francii dnes zemřel motorkář, který v pondělí na východě země utrpěl vážná zranění během…

Skotská premiérka jednala s Mayovou, opoziční lídry vyzvala k vytvoření…

20.11.2018 21:37 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v Londýně vyzvala lídry opozičních stran v britském…

Merkelová ještě neřekla poslední slovo? Kancléřkou bude až do roku 2021,…

20.11.2018 21:11 Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou až do konce současného funkčního období v roce 2021,…

Bývalý vůdce gangu sepsal své paměti, den před jejich vydáním ho zastřelili

20.11.2018 20:19 Bývalý vůdce dánského gangu Los Guerreros Nedim Yasar byl smrtelně postřelen den před vydáním…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama