Merkelová má velký problém? Expertka promluvila o migrantech v Německu

NÁZOR - Teplé počasí v Berlíně je skvělou příležitostí zopakovat při letošním světovém fotbalovém šampionátu dokument Letní pohádka, který v roce 2006 zachytil sebevědomý národ nadšený z pestrosti a potenciálu svého fotbalového tým, konstatuje Sudha David-Wilpová v komentáři pro server CNN. Expertka na mezinárodní vztahy z think tanku German Marshall Fund, připomíná, že nyní turnaj symbolizuje německé pochybnosti o identitě země v důsledku příchodu více než milionu žadatelů o azyl v roce 2015 a frustrace z nedostatečné spolupráce EU ohledně uprchlíků.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Německá kancléřka Angela Merkelová

Historický okamžik

Neustálé útoky opoziční pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) a jejích evropských spojenců ohrožují závazek kancléřky Angely Merkelové držet se vize Evropy bez hranic, varuje David-Wilpová. Dodává, že i v kancléřčině CDU-CSU se objevuje odpor vůči migrantům, který může ohrozit délku jejího mandátu.

"Coby hostitelé světového šampionátu v roce 2006 Němci oslavovali svůj slibný tým hráčů odlišného původu a mávali vlajkami, přičemž jejich tváře byly pomalovány černou, červenou a zlatou," pokračuje odbornice. Šlo podle ní o historický okamžik, jelikož Němci se s ohledem na svou temnou minulosti zřídka cítí dobře při otevřených projevech národní hrdosti.  

Německá fotbalová asociace (DFB) nicméně dokázala, že Německo se mění, tvrdí expertka. Připomíná, že v národním týmu z roku 2008 mělo sedm hráčů přistěhovalecké kořeny a DFB vedla pro-integrační kampaň klipem, v němž vystupovali rodiče hráčů odlišné barvy pleti, případně jejich matky v hidžábech. Ač se tehdy zdálo, že Německo začalo novou kapitolu a plně přijalo multikulturní společnost, dnes jsou takoví hráči předmětem kontroverzí a pochybnosti o identitě narůstají s ohledem na mediální titulky o násilných zločinech cizinců, připouští David-Wilpová.

K tomu přispívá i polarizující rétorika AfD - krátce po začátku migrační vlny v roce 2015 člen AfD Alexander Gauland prohlásil, že Němci sice obdivují fotbalovou hvězdu černé pleti Jérôme Boatenga, ale nechtěli by ho za souseda, připomíná expertka. Poukazuje, že politik se sice omluvil, ale jiný jeho spolustraník označil nacistickou éru za pouhou "špetku ptačího lejna na tisícileté slavné německé historii".

"Nejen AfD má problém s určitými hráči. Během přátelského utkání se Saudskou Arábií před šampionátem němečtí fanoušci bučeli na záložníka Ilkaye Gundogana, byť na ně trenér Joachim Löw rukama mával, aby přestali," píše David-Wilpová. Vysvětluje, že Gundogan a jeho spoluhráč Mesut Özil jsou tureckého původu a minulý měsíc se neuváženě nechali vyfotit s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, přičemž první jmenovaný mu dokonce dal dres s nešťastným věnováním "pro mého prezidenta", což posílilo pobouření.

Gandogan následně prohlásil, že neměl v plánu činit politická gesta, ujistil o své loajalitě německým hodnotám a nevoli veřejnosti měla utišit schůzka obou hráčů s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, poukazuje odbornice. Pokládá zároveň otázku, proč napětí, které roste poslední tři roky, dosáhlo právě nyní nového vrcholu.

Znepokojivý vývoj  

AfD sice přiživuje strach, ale ohledně uprchlíků dochází ke znepokojivému vývoji, připouští expertka. Konstatuje, že ačkoliv příliv migrantů poklesl, veřejná debata o jejich integraci pokračuje, především s tím, jak médiím dominují titulky o projevech antisemitismu spojenými s rostoucí muslimskou komunitou a vraždami mladých žen, v nichž figurují žadatelé o azyl, jako byl poslední případ čtrnáctileté dívky, na jejíž smrti se měl podílet Iráčan, jemuž byl azyl odepřen.

Počáteční euforie z toho, že Němci pomáhají uprchlíkům, zmizela, především v momentě, kdy se ujal názor, že v tomto úsilí zůstávají Němci osamoceni, píše David-Wilpová. Podotýká, že Maďarsko a Polsko na východě shodně odmítají kvóty na přerozdělení migrantů, zatímco tradiční partneři z EU, jako Francie a Itálie, se hádají o to, kdo přijme loď Aquarius se zachráněnými migranty.  

K situaci přispívají slabé řízení a zdroje části německých úřadů - Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) je chronicky personálně poddimenzován a čelí podezření z automatického schvalování žádostí o azyl, uvádí odbornice. Zmiňuje, že pobočka BAMF v Brémách, jejíž představitelé jsou obviněni z přijímání úplatků, chybně udělila ochranný statut více než tisícovce migrantů a údajně vyhověla i 44 žadatelům s islamistickými konexemi.

"Existují však způsoby, jako může Merkelová zmírnit jak vliv AfD, tak opozici ve vlastních řadách, stejně jako chybný vládní postup," deklaruje expertka. Domnívá se, že silná ekonomika a v následujících čtyřech letech o 74 miliard eur vyšší daňový výnos oproti původním odhadům mohou poskytnout Merkelové zdroje na reformu BAMF, který by pak mohl lépe odhalovat podvody a udělovat azyl pouze těm, kterým náleží, což by nejen posílilo pozice kancléřky, ale také utišilo část radikálů, kteří tvrdí, že žadatelé o azyl jsou pro Německo rizikem.

Merkelová si stojí za rozhodnutím přijímat uprchlíky z humanitárních důvodů a dalším krokem v její politice "zvládneme to" je přesvědčit své voliče i EU, že Německo dokáže jít v otázkách migrace příkladem skrze posílení domácích orgánů pro posuzování žádostí o azyl, zavádění integračních programů šířících demokratické hodnoty a deportací zločinců, domnívá se David-Wilpová. Obává se, že v opačném případě rozhodnutí ukázat Evropě soucit a otevřenost zkomplikuje kancléřce její čtvrté funkční období - navíc poté, co německý tým prohrál úvodní zápas s Mexikem, se Merkelová nemůže spoléhat na to, že reprezentace oživí pozitivní vzpomínky na kouzlo léta 2006.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Podívejte se sami

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Atény - Přibližně 400 uchazečů o azyl, kteří byli drženi v přeplněném uprchlickém táboře Moria na…

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů, nejméně jeden mrtvý

25.09.2018 22:04 Rabat - Loď marockého vojenského námořnictva dnes ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s…

Blíží se katastrofa? Mayová chce brexit bez dohody, labouristé žádají nové…

25.09.2018 21:01 New York - Britská premiérka Theresa Mayová dnes naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z…

Na chorvatském poloostrově Pelješac hoří lesy, je nasazena armáda

25.09.2018 20:08 Aktualizováno Záhřeb - Několik desítek lidí muselo být dnes evakuováno v důsledku lesního požáru, který ráno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama