Slovinsko zažaluje Chorvatsko kvůli sporu o hranici

Lublaň - Slovinsko kvůli sporu o národní hranici zažaluje sousední Chorvatsko u Evropského soudního dvora (ECJ). Oznámil to dnes premiér Miro Cerar.

Přidejte svůj názor

Slovinsko

Záhřeb se totiž stále nehodlá podřídit arbitrážnímu rozhodnutí z loňského června, které přiznalo značnou část sporného Piranského zálivu Slovinsku, a zemi tak umožnilo přístup na volné moře.

Slovinsko podá na Chorvatsko žalobu v červenci, řekl podle agentury Reuters premiér Cerar. Slovinsko i Chorvatsko vyhlásily v roce 1991 nezávislost na tehdejší Jugoslávii a nyní jsou obě země členskými státy Evropské unie. Stále se jim ale nedaří dohodnout se na uspořádání vzájemné pozemní i námořní hranice.

V roce 2008 kvůli tomu Slovinsko několik měsíců blokovalo rozhovory o přijetí Chorvatska do EU. V roce 2009 se pak vlády dohodly na arbitráži. Záhřeb ale soud už v roce 2015 označil za zkompromitovaný a jeho rozhodnutí o tom, že Slovinsko by mělo mít "nepřerušený přístup" k mezinárodním vodám v Jaderském moři, proto odmítá akceptovat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

21.09.2018 00:40 Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 20:55 Aktualizováno Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Nápor uprchlíků? Trump navrhl Španělsku postavit přes Saharu zeď

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Madrid - Americký prezident Donald Trump před časem navrhl, aby Španělsko problém s migrací z…

Blamáž v Salisbury: Žádný novičok v restauraci, dvojice mystifikovala celý…

20.09.2018 18:45 Londýn - Úmyslná mystifikace je patrně jednou z linií vyšetřování případu nevolnosti dvou hostů v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama