Zkouřená Británie? Lídr konzervativců brojil proti drogám, teď chce legalizaci marihuany

Londýn - Británie prohrává boj s konopnými drogami, seženete je téměř na každém rohu. Lídr konzervativců a exministr zahraničí William Hague proto přišel s návrhem, aby se marihuana a hašiš legalizovaly. Británie patří v přístupu k měkkým drogám k nejstriktnějším zemím a nepovoluje jejich držení ani pro léčebné účely.

Přidejte svůj názor

Marihuana

Mezi britskými politiky rozpoutal debatu o změně přístupu k marihuaně případ 12letého chlapce Billyho Caldwella, jemuž matka přivezla z Kanady lék obsahující drogu. Policie jej však na letišti zabavila a chlapec trpící těžkou epilepsií poté musel do nemocnice. Až pak úřady v jeho případě povolily výjimku. Vláda Theresy Mayové v pondělí oznámila, že se bude zabývat možným uvolněním pravidel pro využívání marihuany k léčebným účelům. 

Hague zašel v názoru na změnu britských protidrogových zákonů dále než většina kolegů. V listu The Daily Telegraph napsal, že "jakýkoli boj" s marihuanou v ulicích byl "nezvratně ztracen", a proto by vládnoucí strana měla zvážit její legalizaci.

"Je na čase uznat fakta a sáhnout k rázné změně, která bude mít ekonomický i sociální přínos a konzervativcům umožní ukázat, že jsou otevřeni rozumným novým postojům," napsal Hague, který podle televize BBC ještě jako lídr konzervativců v letech 1997 až 2001 jakékoli zmírnění přístupu vůči měkkým drogám tvrdě odmítal.

Hague tvrdí, že konopné drogy jsou bez ohledu na postihy v Británii tak snadno dostupné a natolik rozšířené, že nemá smysl pokračovat v jejich kriminalizaci, z níž těží pouze zločinecké skupiny vydělávající na vysokých cenách nelegálních produktů. Jejich povolení by podle něho přineslo státu příjmy z daní. Konzervativci by proto měli změnit svůj pohled na věc a přestat vnímat zastánce legalizace měkkých drog jako lidi se "sklonem k divným, nezodpovědným a bláznivě liberálním postojům", uvedl Hague.

Vláda však v této věci dala v reakci na jeho slova najevo zcela opačný postoj. "Škodlivé účinky marihuany jsou dobře známé a neexistují žádné plány na její legalizaci," řekl dnes novinářům mluvčí Mayové.

Ministr vnitra Sajid Javid polemizoval s Hagueovým tvrzením o prohrané válce s pouliční marihuanou, jejíž držení a distribuce podle něho zůstane trestná. Konopné drogy podle něho "poškozují duševní a fyzické zdraví" a je třeba jasně odlišit možné povolení užití pro léčebné účely od úplné dekriminalizace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron hrozí Česku: Vyhodíme vás ze schengenu, když nepřestanete kritizovat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Salcburk/Paříž - Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, jako…

Merkelová podporuje hardwarovou úpravu starších dieselů

21.09.2018 21:16 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje požadavek na hardwarovou úpravu emisních…

Tusk věří v nalezení dohody mezi EU a Británií

21.09.2018 20:41 Brusel/Londýn - Kompromis mezi Británií a Evropskou unií lze stále najít a dohodu upravující…

Zeman dnes navštívil Německo, s Merkelovou jednal o ekonomice

21.09.2018 20:11 Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama