Zkouřená Británie? Lídr konzervativců brojil proti drogám, teď chce legalizaci marihuany

Londýn - Británie prohrává boj s konopnými drogami, seženete je téměř na každém rohu. Lídr konzervativců a exministr zahraničí William Hague proto přišel s návrhem, aby se marihuana a hašiš legalizovaly. Británie patří v přístupu k měkkým drogám k nejstriktnějším zemím a nepovoluje jejich držení ani pro léčebné účely.

Přidejte svůj názor

Marihuana

Mezi britskými politiky rozpoutal debatu o změně přístupu k marihuaně případ 12letého chlapce Billyho Caldwella, jemuž matka přivezla z Kanady lék obsahující drogu. Policie jej však na letišti zabavila a chlapec trpící těžkou epilepsií poté musel do nemocnice. Až pak úřady v jeho případě povolily výjimku. Vláda Theresy Mayové v pondělí oznámila, že se bude zabývat možným uvolněním pravidel pro využívání marihuany k léčebným účelům. 

Hague zašel v názoru na změnu britských protidrogových zákonů dále než většina kolegů. V listu The Daily Telegraph napsal, že "jakýkoli boj" s marihuanou v ulicích byl "nezvratně ztracen", a proto by vládnoucí strana měla zvážit její legalizaci.

"Je na čase uznat fakta a sáhnout k rázné změně, která bude mít ekonomický i sociální přínos a konzervativcům umožní ukázat, že jsou otevřeni rozumným novým postojům," napsal Hague, který podle televize BBC ještě jako lídr konzervativců v letech 1997 až 2001 jakékoli zmírnění přístupu vůči měkkým drogám tvrdě odmítal.

Hague tvrdí, že konopné drogy jsou bez ohledu na postihy v Británii tak snadno dostupné a natolik rozšířené, že nemá smysl pokračovat v jejich kriminalizaci, z níž těží pouze zločinecké skupiny vydělávající na vysokých cenách nelegálních produktů. Jejich povolení by podle něho přineslo státu příjmy z daní. Konzervativci by proto měli změnit svůj pohled na věc a přestat vnímat zastánce legalizace měkkých drog jako lidi se "sklonem k divným, nezodpovědným a bláznivě liberálním postojům", uvedl Hague.

Vláda však v této věci dala v reakci na jeho slova najevo zcela opačný postoj. "Škodlivé účinky marihuany jsou dobře známé a neexistují žádné plány na její legalizaci," řekl dnes novinářům mluvčí Mayové.

Ministr vnitra Sajid Javid polemizoval s Hagueovým tvrzením o prohrané válce s pouliční marihuanou, jejíž držení a distribuce podle něho zůstane trestná. Konopné drogy podle něho "poškozují duševní a fyzické zdraví" a je třeba jasně odlišit možné povolení užití pro léčebné účely od úplné dekriminalizace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglikánské kostely už nemusí sloužit v neděli mše, padlo nařízení z roku…

23.02.2019 08:37 Z řady venkovských kostelů v Anglii se po více než čtyř stech letech přestane v neděli ozývat…

Brexitová krize: Mayová čelí vážné rebelii ve vlastní straně kvůli odchodu…

23.02.2019 08:31 Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát…

Zrodil se nový Copperfield? Německo uchvátil kouzelník Voit, věří mu i…

23.02.2019 07:47 Harold Voit vytahuje z peněženky svazek bankovek, který zapaluje. Když oheň uhasne, peníze jsou…

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama