Konec Merkelové je za dveřmi? Uprchlíci ji zlomí vaz

Berlín - Konflikty ve vládě a rozdílné pohledy na evropskou migrační politiku otřásly Německem. Celá země sleduje spor mezi německou kancléřkou a spolkovým ministrem vnitra Horstem Seehoferem. Ministr ve své politice prosazuje zpřísnění německé migrační politiky a zaměřuje se na eliminování následků migrační krize v EU. Podporuje ho i německý úřad a vláda - všichni kromě Merkelové.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Angela Merkelová

Spor Seehofera s německou kancléřkou stále trvá. Za posledních několik let migrační krize se názory Němců a dalších občanů EU velmi změnily. Německo je každým rokem nuceno přijímat víc a víc uprchlíků, zatímco ve vládě vznikají nové návrhy na změnu migrační politiky Německa. Konflikt mezi kancléřkou a spolkovým ministrem vnitra graduje a může Merkelovou připravit o její voliče.

Podle Seehofera by Německo mělo zpřísnit principy migrační politiky, a to takovým způsobem, že úřady nově budou odmítat běžence, kteří již byli registrováni jinde v Evropské unii. Sama kancléřka navrhovaný plán neschvaluje – argumentuje to tím, že by se uprchlici mohli zase hromadit na jihu Evropy, která následky migrační krize nese nejhůř.

Merkelová a Seehofer zůstávají v dlouholetém spojenectví, ministr vnitra zastupuje stranu bavorských křesťanských sociálů. Jeho odvolaní by pro Německo znamenalo konec jejích svazu a ještě větší rozpor ve vládě. Pro Merkelovou odvolaní ministra prosazujícího konfliktní politické principy by mohlo být koncem její vlády také.

Kancléřka však prosí počkat na evropský summit naplánovaný na červenec, kde politička bude usilovat o obecném souhlasu a vyřešení těchto otázek na celoevropské úrovni, kde se mají sejít nejvlivnější evropští politici.

S ohledem na politické problémy v Německu Evropská unie čerstvě oznámila, že je schopná provést předčasný summit a přenést ho na příští čtvrtek a pátek. Je pouze na Merkelové, jestli dokáže přesvědčit další evropské státy neusilovat o žádné velké změny v evropské migrační politice. 

Sestavování koalice mezi křesťanskými demokraty v čele s Angelou Merkelovou a bavorskými křesťanskými sociály byla pro Německo těžkým bojem. V případě rozkolu koalice nyní Německu hrozí předčasné volby. Každá strana ovšem ujistila média v tom, že provádět předčasné volby není v jejích zájmu. Členové německé vlády ale pořád zůstávají na straně Seehofera, což pro Merkelovou je velmi napjatá situace. 

Hors Seehofer ve své migrační politice usiluje o zcela odlišné principy. Staví důraz především na aktivní integraci muslimů v Německu a urychlení deportací neúspěšných a nebezpečných žadatelů o azyl. Do německé migrační politiky chce přinést novější standarty, které zásadně neodpovídají měkké politice kancléřky.  

Vstupte do diskuze (32)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, Barcelona se chystá na demonstraci

20.09.2018 14:06 Barcelona - Policie dnes omezila dopravu v centru Barcelony v místech, kde se večer chystá…

Slováci si budou pálit kořalku doma. Velcí výrobci alkoholu už malují…

20.09.2018 13:24 Bratislava - Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 12:35 Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Zeman v Postupimi. Prohlédl si zámek, kde byl zpečetěn odsun sudetských…

20.09.2018 12:26 Postupim - Český prezident Miloš Zeman dnes dopoledne zahájil druhý den návštěvy Německa schůzkou s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama