Počet džihádistických útoků v EU roste. Jsou méně sofistikované, zato nebezpečnější

Haag - Státy EU loni čelily 205 teroristickým útokům, ať už dokonaným, nedokončeným nebo zmařeným. Oproti roku 2016 počet těchto případů vzrostl o 45 procent. Dle statistik Europolu zemřelo 68 lidí, dalších 844 utrpělo zranění. Většinu obětí (62) mají na svědomí islámští radikálové.

Terorismus, ilustrační foto
doporučujeme

Počet obětí v Evropě v roce 2017 poklesl, před rokem za sebou teroristé zanechali 142 mrtvých. Europol ale upozornil, že útoky džihádistů se více než zdvojnásobily a je velmi pravděpodobné, že jejich akce budou pokračovat.

Zmíněných 205 útoků se odehrálo nebo mělo odehrát celkem v devíti členských státech EU. Nejvíce jich řešila Británie (107), následovala Francie (54), Španělsko (16), Itálie (14) a Řecko (osm). Po dvou útocích řešila policie v Belgii a Německu, jedním útokem se zabývali také Finové a Švédi.

Nejvíce teroristických útoků (67 procent) loni spáchali nacionalisté a separatisté, z toho více než polovina případů se stala v Severním Irsku. Následují džihádisté s 16 procenty. Levicové a anarchistické teroristické skupiny i jednotlivci stáli za 12 procenty útoků. 

Počet útoků islámských radikálů vzrostl z předloňských 13 na 33, přičemž zcela dokonáno bylo deset z nich. Nedokončeno zůstalo 12 a 11 policie zmařila předem, zejména ve Francii a Británii. Z 62 obětí džihádistů jich nejvíce zemřelo v Británii (35) a ve Španělsku (16).

Europol shrnul, že u útoků džihádistů lze vysledovat tři trendy. Radikálové si za svůj cíl vybírají běžné lidi, aby co nejvíce otřásli city veřejnosti. Případně útočí na symboly státní autority, tedy na policisty nebo vojáky. Třetí tendencí jsou destrukce symbolů západního životního stylu, příkladem je loňský bombový útok při koncertu americké zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru.

Zpráva rovněž podotýká, že s nárůstem počtu džihádistických útoků jde ruku v ruce to, že příprava a provedení těchto činů nyní bývají méně sofistikované. Mohou spočívat pouze v tom, že si radikál pronajme auto nebo vezme do ruky nůž. 

Nejnovější útoky spáchali v první řadě lidé, kteří se radikalizovali doma, tedy bez toho, že by se v zahraničí přidali k některé z teroristických skupin. Část pachatelů sice byla v hledáčku policie, avšak nikoliv kvůli možné teroristické hrozbě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko má rekordní počet hospitalizovaných s koronavirem

02.03.2021 11:20 Slovensko před zpřísněním zákazu vycházení, který s několika výjimkami začne kvůli šíření…

V Německu poprvé od června přibylo lidí bez práce

02.03.2021 10:56 V Německu v únoru poprvé od loňského června přibylo lidí bez práce. Počet nezaměstnaných se podle…

Německá policie zjistila na hranicích padělky koronavirových testů

02.03.2021 09:57 Němečtí policisté zjistili v ojedinělých případech při kontrolách na hranicích s ČR padělaná…

ONLINE: Česko v očkování zaostává. Opatření se opět zpřísňují

02.03.2021 08:48 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Nově se také mění Je to zhruba třikrát více, než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama