Rozzlobení slovenští farmáři vjeli s traktory k úřadu vlády, podpořil je Kiska

Bratislava - Slovenští farmáři od pondělí pořádají protestní jízdy desítkami traktorů napříč zemí a dnes přijeli k úřadu vlády v Bratislavě. Jejich požadavky například v oblasti pronájmu půdy a vyplácení dotací podpořil prezident Andrej Kiska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Andrej Kiska, slovenský prezident

Část farmářů na Slovensku se již v dubnu obrátila na slovenské úřady se seznamem požadavků včetně změn v podmínkách přidělování státní půdy farmářům či ohledně vyplácení dotací za hospodaření na pozemcích. Menší farmáři v uplynulých měsících upozornili na případy, kdy jim spekulanti brání v přístupu k pronajaté půdě či blokují čerpání přímých plateb. 

"Situace je vážná. Stát selhává při vynucování práva. Potřebujeme vrátit vládu zákona na venkov. Potřebujeme vyjasnit majetková práva k pozemkům, protože ta vytvářejí půdu pro spekulanty, aby dostávali dotace," řekl Kiska, když jako první vysoký politik na Slovensku přijal zástupce nespokojených farmářů během jejich protestní akce.

Zemědělcům se kromě jiného nezamlouvá, že slovenská zemědělská platební agentura (PPA) vyplácí dotace na půdu těm osobám, které na pozemku hospodaří, byť k parcelám nemají vlastnické ani jiné právo. "PPA nezajímá, kdo má k pozemkům právní titul. Proto dochází hlavně na východním Slovensku k fyzickým napadením (farmářů), aby subjekt, který chce žádat o dotace, vytlačil oprávněného žadatele z pozemku," řekl po schůzce s hlavou státu jeden z nespokojených zemědělců František Oravec.

Na odpoledne plánovaná schůzka farmářů s ministryní zemědělství Gabrielou Matečnou se neuskutečnila. Zemědělci totiž požadovali, aby se Matečná setkala se všemi přítomnými farmáři, nejen s jejich zástupci.

Zmiňované problémy zemědělců vyšly najevo po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka, který se zabýval i nesrovnalostmi při čerpání zemědělských dotací EU na Slovensku. Podezření ohledně zneužívání evropských dotací začal v březnu prověřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královské klenoty ukradl mladý Švéd, soud dnes nad ním vynesl verdikt

22.02.2019 14:32 Dvaadvacetiletý Švéd byl dnes odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za krádež historických…

Na Slovensku se bouří farmáři, vysypali hnůj před ministerstvem

22.02.2019 13:35 Skupina nespokojených slovenských farmářů dnes v Bratislavě vysypala hnůj před budovou ministerstva…

Labouristé jsou rozbití, Corbynovi utekl další poslanec. Špatná zpráva…

22.02.2019 13:16 Otřesy uvnitř dvou největších stran na britské politické scéně dnes neustávaly, když opoziční…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama