V EU má vzniknout protiteroristický registr, povede ho Eurojust

Haag - Mezi politiky EU se rodí plán na vznik Evropského justičního protiteroristického registru. Záměr podporují i státní zástupci, kteří dnes přijeli do sídla Eurojustu v Haagu debatovat o problematice terorismu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Ministři spravedlnosti Francie, Německa, Španělska a Belgie ve společném prohlášení napsali, že nejlepším možným místem pro vedení registru by byl právě Eurojust, tedy Evropská jednotka justiční spolupráce.

Vedoucí protiteroristického týmu Eurojustu Frédéric Baab dnes souhlasil s tím, že registr by mohl přispět ke kvalitnějšímu sdílení informací a ke koordinaci vyšetřování prováděných ve více členských státech. Upozornil také, že by umožnil nalézt shody mezi jednotlivými případy a zpětně o nich informovat vyšetřující státy.

Iniciativu ocenil také francouzský prokurátor François Molins, jenž řešil mimo jiné teroristický útok v pařížském klubu Bataclan, při kterém v listopadu 2015 zahynulo 90 lidí. "Čím více informací budeme sdílet, tím lépe můžeme zakročit," řekl.

Povinnost členských států předávat Eurojustu informace o teroristických kauzách vyplývá z rozhodnutí Evropské rady už z roku 2005. Některé země však tuto povinnost stále systematicky nezavedly do svých právních řádů, a to navzdory tomu, že Evropa v posledních letech čelila široké škále teroristických útoků.

Eurojust zaznamenává rostoucí počet žádostí států o pomoc s vyšetřováním teroristických činů. Zatímco v roce 2014 řešil těchto případů 14, loni už jich bylo 87.  Česko stojí ohledně problematiky terorismu spíše na okraji, o čemž svědčí i to, že přeshraniční spolupráce se u Eurojustu v tomto ohledu dožadovalo jednou v roce 2016 a jednou letos.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královské klenoty ukradl mladý Švéd, soud dnes nad ním vynesl verdikt

22.02.2019 14:32 Dvaadvacetiletý Švéd byl dnes odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za krádež historických…

Na Slovensku se bouří farmáři, vysypali hnůj před ministerstvem

22.02.2019 13:35 Skupina nespokojených slovenských farmářů dnes v Bratislavě vysypala hnůj před budovou ministerstva…

Labouristé jsou rozbití, Corbynovi utekl další poslanec. Špatná zpráva…

22.02.2019 13:16 Otřesy uvnitř dvou největších stran na britské politické scéně dnes neustávaly, když opoziční…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama