Linka 112 začne posílat výstražné zprávy v rámci EU. Nápad prosadila česká europoslankyně

Brusel - Celoevropská tísňová linka 112 přestane být pouhým příjemcem volání. EU schválila zavedení varovných SMS zpráv, které by měli upozornit na povodně či například teroristický útok. Varování dostanou všichni lidé v rizikové oblasti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

tísňové volání

Zprávu o možném nebezpečí dostanou lidé, kteří se budou pohybovat na nebezpečné lokalitě. Tento princip bude v zemích Evropské unie včetně Česka povinný za čtyři roky. Nápad prosadila česká europoslankyně, která se inspirovala Nizozemskem, kde tento systém už funguje.

Nizozemský systém varuje před rozsáhlými požáry, povodněmi či terorismem už několik let. „Já to považuji za velký úspěch. Francouzský prezident Macron prohlásil, že je jedna z jeho velkých priorit, aby francouzští občané dostávali varování touto formou v případě nějakého neštěstí,“ komentovala reformu europoslankyně Dita Charanzová. 

EU však neříká, jak tento systém má vypadat. Bude to i na České republice, aby si svůj systém varování nastavila sama. Zásadní bude pouze včasné a jasné varování před neštěstím.

SMS varování by mělo fungovat v případech jako je například simulované cvičení policie a záchranářů v noci na středu 20. června na pražském Václavském náměstí.

Kroky pro vytvoření jednotného evropského čísla tísňového volání byly pro Českou republiku zavedeny v roce 1996. V 2008 roce Evropská komise potvrdila, že jednotné evropské číslo 112 je úspěšně zavedené již ve všech členských státech Evropské unie.

 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajné vydávání pasů Maďarům? Ukrajina je pobouřena, hrozí konflikt

20.09.2018 15:00 Aktualizováno Kyjev - Maďarsko začalo na svém konzulátu v zakarpatském městě Berehove vydávat ukrajinským občanům…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, Barcelona se chystá na demonstraci

20.09.2018 14:06 Barcelona - Policie dnes omezila dopravu v centru Barcelony v místech, kde se večer chystá…

Slováci si budou pálit kořalku doma. Velcí výrobci alkoholu už malují…

20.09.2018 13:24 Bratislava - Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 12:35 Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama