Linka 112 začne posílat výstražné zprávy v rámci EU. Nápad prosadila česká europoslankyně

Brusel - Celoevropská tísňová linka 112 přestane být pouhým příjemcem volání. EU schválila zavedení varovných SMS zpráv, které by měli upozornit na povodně či například teroristický útok. Varování dostanou všichni lidé v rizikové oblasti.

Přidejte svůj názor 1 komentář

tísňové volání

Zprávu o možném nebezpečí dostanou lidé, kteří se budou pohybovat na nebezpečné lokalitě. Tento princip bude v zemích Evropské unie včetně Česka povinný za čtyři roky. Nápad prosadila česká europoslankyně, která se inspirovala Nizozemskem, kde tento systém už funguje.

Nizozemský systém varuje před rozsáhlými požáry, povodněmi či terorismem už několik let. „Já to považuji za velký úspěch. Francouzský prezident Macron prohlásil, že je jedna z jeho velkých priorit, aby francouzští občané dostávali varování touto formou v případě nějakého neštěstí,“ komentovala reformu europoslankyně Dita Charanzová. 

EU však neříká, jak tento systém má vypadat. Bude to i na České republice, aby si svůj systém varování nastavila sama. Zásadní bude pouze včasné a jasné varování před neštěstím.

SMS varování by mělo fungovat v případech jako je například simulované cvičení policie a záchranářů v noci na středu 20. června na pražském Václavském náměstí.

Kroky pro vytvoření jednotného evropského čísla tísňového volání byly pro Českou republiku zavedeny v roce 1996. V 2008 roce Evropská komise potvrdila, že jednotné evropské číslo 112 je úspěšně zavedené již ve všech členských státech Evropské unie.

 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 16:00 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Konec Evropy? Brusel podporuje přistěhovatelství, zlobí se Orbán

22.02.2019 15:59 Volby do Evropského parlamentu jsou podle maďarského premiéra Viktora Orbána důležitým okamžikem,…

Královské klenoty ukradl mladý Švéd, soud dnes nad ním vynesl verdikt

22.02.2019 14:32 Dvaadvacetiletý Švéd byl dnes odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za krádež historických…

Na Slovensku se bouří farmáři, vysypali hnůj před ministerstvem

22.02.2019 13:35 Skupina nespokojených slovenských farmářů dnes v Bratislavě vysypala hnůj před budovou ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama