EU musí jednat a vyloučit Maďarsko. Na adresu Orbána se valí tvrdá slova

NÁZOR - Kriminalizace pomoci uprchlíkům je známkou rostoucího autoritářství maďarského premiéra Viktora Orbána a to si Evropa nemůže dovolit ignorovat, konstatuje sloupkař Owen Jones ve svém komentáři pro server The Guardian. Známý britský levicový novinář tvrdí, že je na čase, aby Evropská unie Maďarsko vyloučila za svých řad.

Přidejte svůj názor 102 komentářů

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Autoritářská noční můra

"Je to tak, že členský stát (EU) bezostyšně bagatelizuje základní demokratické normy a lidská prává, rychle se mění v autoritářskou noční můru bez absolutně žádných smysluplných důsledků," nebere si servítky komentátor. K zamyšlení dává zatím poslední posun v maďarském sklouzávání k tomu, co Viktor Orbán vychvaluje jako "neliberální demokracii".

Nejenže maďarský parlament schválil zákon, který prakticky vylučuje udělení azylu v zemi, ale kriminalizuje samotný akt pomoci migrantům a uprchlíkům, připomíná Jones. Dodává, že v Maďarsku navíc byla uvalena pětadvacetiprocentní daň na financování nevládních organizací, které "podporují přistěhovalectví", což v praxi zahrnuje všechny, které se o imigraci vyjadřují pozitivně.  

Ve stejném týdnu bylo v Budapešti zrušeno představení muzikálu Billi Elliot kvůli zuřivé homofobní kampani provládního tisku, poukazuje sloupkař. Doplňuje, že jeden z na vládu napojených deníků dokonce tvrdil, že představení může "přeměnit maďarské chlapce na homosexuály".

"Ve své válce s demokracií Orbánova vláda spustila hořkou kampaň proti Georgovi Sorosovi, která se hemží antisemitskými poznámkami," pokračuje komentátor. Vysvětluje, že Sorosova nadace Open Society Foundation opouští Budapešť, dle vlastních slov kvůli "stále více represivnímu politickému a právnímu prostředí".

Dalším terčem vlády se stala Central European University, na níž je pohlíženo jako na líheň antiorbánovských nálad, uvádí Jones. Poukazuje, že škola nevylučuje svůj odchod z Maďarska v důsledku právních a politických tlaků.

Existenční hrozba pro EU

Maďarská státní média šíří provládní propagandu a špiní opozici, kritizuje britský novinář. Připomíná, že provládní média skupují nezávislé tituly a zpravodajství kritická k Orbánovi se ocitají pod rostoucím tlakem.

To vše se podle Michaela Ignatieffa, prezidenta Central European University, děje za tiché tolerance a souhlasu Evropské unie, připomíná sloupkař. Podotýká, že Orbánova strana Fidesz zůstává členem Evropské lidové strany (EPP) sdružující unijní středo-pravicová politická uskupení. Na posledním setkání EPP ve Varšavě nebylo Maďarsko nikterak pokáráno a lídr strany Manfred Weber, spojenec Angely Merkelové, dokonce vystoupil na Orbánovu obranu, dodává Jones.

"Přinejmenším by měl být aktivován článek VII Lisabonské smlouvy, který požaduje, aby všechny země Evropské unie respektovaly hodnoty Evropské unie, a měl by Maďarsku pozastavit hlasovací právo a jinak ho sankcionovat," nabádá komentátor. Zmiňuje, že takový požadavek již vznesl výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, který sepsal celkem dvanáct maďarských prohřešků, od oslabování soudní moci po omezování svobody slova.

Maďarsko, spolu se stále více autoritářským Polskem, se deklarované oddanosti Evropské unie vůči demokracii a lidským právům naprosto vysmívá, kritizuje Jones. Podotýká, že již v roce 2016 ministr zahraničních věcí Lucemburska volal po vyloučení Maďarska z osmadvacítky kvůli jeho zacházení s uprchlíky. "Měl pravdu," píše sloupkař.   

Jak Jones přiznává, Evropskou unií momentálně cloumají četné krize, do brexitu po uchopení moci euroskeptickou italskou vládou. Avšak pokud Evropská unie připustí, aby její členské státy přecházely k autoritářství, takový přístup se může nakonec ukázat jako největší existenční hrozba pro projekt evropské integrace, varuje závěrem komentátor.

Vstupte do diskuze (102)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královské klenoty ukradl mladý Švéd, soud dnes nad ním vynesl verdikt

22.02.2019 14:32 Dvaadvacetiletý Švéd byl dnes odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za krádež historických…

Na Slovensku se bouří farmáři, vysypali hnůj před ministerstvem

22.02.2019 13:35 Skupina nespokojených slovenských farmářů dnes v Bratislavě vysypala hnůj před budovou ministerstva…

Labouristé jsou rozbití, Corbynovi utekl další poslanec. Špatná zpráva…

22.02.2019 13:16 Otřesy uvnitř dvou největších stran na britské politické scéně dnes neustávaly, když opoziční…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama