Loď Lifeline s 230 migranty trčí v mezinárodních vodách, u Libye vylovili další desítky uprchlíků

Řím - U pobřeží Libye bylo zachráněno téměř 200 migrantů, kteří chtěli doplout do Evropy. Pět běženců ale utonulo. Stále nejasný je osud lodi Lifeline s 230 uprchlíky na palubě. Plavidlo, které odmítají přijmout Itálie a Malta, dál čeká v mezinárodních vodách na diplomatické řešení své situace a také na doplnění zásob.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Ilustrační foto

Při první operaci libyjského námořnictva v pátek bylo zachráněno 94 migrantů, včetně tří dětí a devíti žen poté, co se východně od Tripolisu potopil jejich nafukovací člun. Pět migrantů ze Súdánu, Nigérie, Čadu a Egypta, kteří byli na palubě této lodi, utonulo. Při jiné operaci bylo zachráněno dalších 91 migrantů z různých afrických zemí, dodal.

Od středy libyjské námořnictvo zachránilo 900 migrantů. Tito běženci bývají umístěni do záchytných center, odkud je většinou čeká navrácení do vlasti.

V uplynulých dnech se cestu z Libye do Itálie přes Středozemní moře pokusilo kvůli dobrému počasí překonat více migrantů než obvykle.

Libye je jednou z hlavních zemí, odkud se migranti z Afriky vydávají po moři do Evropy. Více než 600.000 se jich dostalo do Itálie v uplynulých čtyřech letech, kdy pašeráci lidí využili bezpečnostního vakua v této zemi.

Loď Lifeline uvázla v mezinárodních vodách

"Čekáme na diplomatické řešení, probíhají rozhovory mezi různými státy" o přijetí lodi Lifeline a trosečníků na její palubě, řekl podle AFP mluvčí německé nevládní organizace Axel Steier. 

zdroj: YouTube

Maltská armáda dnes dodala lodi zásoby. "I když nemá žádnou zodpovědnost, Malta právě poskytla humanitární pomoc," napsal na twitteru maltský premiér Joseph Muscat. Zároveň vyzval, aby loď změnila svůj směr, vzdálila se od maltských výsostných vod, a zabránila tak další eskalaci sporu. Vydat by se loď podle Muscata měla směrem k "původní destinaci", kterou byla Itálie. Nikdo ze zachráněných lidí podle premiéra není v tak špatném zdravotním stavu, aby musel být evakuován.

Itálie obvinila organizaci Lifeline, že jednala v rozporu s mezinárodním právem, když na palubu plavidla vzala migranty, místo aby se o ně postarala libyjská pobřežní stráž. Organizace na druhé straně trvá na tom, že pomohla v nouzi zhruba 230 trosečníkům, mezi nimiž je 14 žen a čtyři děti.

Steier rovněž odmítl tvrzení římských úřadů, že loď neoprávněně stáhla nizozemskou vlajku. Nizozemsko předtím ujistilo, že dotyčné plavidlo nefiguruje v jeho námořních rejstřících. "Všechny naše dokumenty jsou v pořádku, všechno je legální," prohlásil Steier. Potvrdil, že loď pluje pod nizozemskou vlajkou, a podivil se nad vznesenými obviněními.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Podívejte se sami

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Atény - Přibližně 400 uchazečů o azyl, kteří byli drženi v přeplněném uprchlickém táboře Moria na…

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů, nejméně jeden mrtvý

25.09.2018 22:04 Rabat - Loď marockého vojenského námořnictva dnes ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s…

Blíží se katastrofa? Mayová chce brexit bez dohody, labouristé žádají nové…

25.09.2018 21:01 New York - Britská premiérka Theresa Mayová dnes naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z…

Na chorvatském poloostrově Pelješac hoří lesy, je nasazena armáda

25.09.2018 20:08 Aktualizováno Záhřeb - Několik desítek lidí muselo být dnes evakuováno v důsledku lesního požáru, který ráno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama