Zmatky, vnitřní rozbroje, hádky, bojkot. Minisummit o migraci přinesl jen problémy, svou roli v tom hraje i ČR

Londýn - Server Daily Mail se pozastavuje nad tím, že bruselský minisummit svolaný německou kancléřkou Angelou Merkelovou a šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem se musí potýkat s bojkotem a vnitřními rozbroji. Zmiňuje přitom i Českou republiku.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Evropská Unie

„Akce, které se zúčastní 17 vedoucích představitelů EU, je už teď chaotická. Itálie obvinila Francii a Německo z pokusů vnutit ostatním své návrhy,“ píše Daily Mail.

Celý formát předsedou Evropské komise Junckerem svolávaného "minisummitu" není obvyklý, na řádné i mimořádné schůzky šéfů států a vlád, tedy Evropské rady, totiž obvykle pozvánky rozesílá její předseda Donald Tusk.

Situace se podle něj ještě zhoršila poté, co generální tajemník Evropské komise Martin Selmayr napsal pracovní návrh prohlášení jménem vůdců, kteří se měli jednání zúčastnit. Italský premiér Giuseppe Conte souhlasil s tím, že akce zúčastní, až po telefonickém jednání s německou kancléřkou. ta ho ujistila, že společné prohlášení bude zrušeno.

„Antiimigrační vůdcové Maďarska, Polska, České republiky a Slovenska uvedli, že summit je nepřijatelný a oznámili bojkot,“ připomíná také server.

Původně byla pro neděli oznámena účast lídrů osmi zemí a v několika dalších dnech panovaly zmatky, zda byli pozváni zástupci všech států bloku či nikoliv. Komise v pátek tvrdila, že ústně byla účast nabídnuta všem. Schůzce budou dominovat otázky týkající se přistěhovalectví.

Jde o předstupeň řádného červnového summitu EU, který se bude konat příští čtvrtek. I na něm bude migrační problematika zřejmě jedním z klíčových témat.

Média také uváděla, že summit je jakousi lhůtou pro kancléřku Angelu Merkelovou v jejím sporu s bavorskou sesterskou stranou CSU, která vyhrožovala vzpourou a požadovala tvrdší imigrační postoj.

Německý ministr vnitra a vůdce CSU Horst Seehofer prosazuje nápad, aby Německo mohlo poslat zpět ty migranty, kteří nemají žádné doklady, nebo se zaregistrovali v jiné zemi EU. Merkelová se však domnívá, že by to způsobilo tlak na hraničící státy a na vyvolalo další spory s Itálií.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajné vydávání pasů Maďarům? Ukrajina je pobouřena, hrozí konflikt

20.09.2018 15:00 Aktualizováno Kyjev - Maďarsko začalo na svém konzulátu v zakarpatském městě Berehove vydávat ukrajinským občanům…

Katalánce rozdráždily e-maily soudců, Barcelona se chystá na demonstraci

20.09.2018 14:06 Barcelona - Policie dnes omezila dopravu v centru Barcelony v místech, kde se večer chystá…

Slováci si budou pálit kořalku doma. Velcí výrobci alkoholu už malují…

20.09.2018 13:24 Bratislava - Slováci budou moci legálně vyrábět destiláty pro vlastní konzumaci i doma. Změnou…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 12:35 Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama