Bavorská pohraniční policie? Nové komando terčem kritiky, prý rozdmýchává strach

Mnichov - Chystané zřízení pohraniční policie v Bavorsku vyvolalo rozpory mezi politiky. Zatímco vláda Křesťanskosociální unie (CSU) si od nového útvaru slibuje větší úspěchy v boji proti přeshraniční kriminalitě, opoziční politici ho považují za zcela zbytečný.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Německá policie, ilustrační fotografie

Bavorská pohraniční policie zahájí činnosti 2. července. Bude sídlit v Pasově, má mít v první fázi 500 členů, jejichž počet během pěti let stoupne na 1000. I když název útvaru naznačuje, že se jeho členové budou soustřeďovat především na ochranu hranic, není tomu tak.

Ochrana hranic totiž spadá primárně do kompetence spolkové policie, a bavorská pohraniční policie se proto soustředí primárně na boj s přeshraniční kriminalitou - zejména na obchod s drogami.

To se z velké části týká oblasti u hranic s Českem, odkud do Německa směřuje velké množství metamfetaminu. Jen loni německá policie zaznamenala 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou.

Opozice plán kritizuje. "Chtějí tím jen snížit strach, který sami rozdmýchali," řekl listu Augsburger Allgemeine odborník na vnitřní bezpečnost z řad sociální demokracie (SPD) Peter Paul Gantzer, podle něhož klame už samotný název útvaru, protože ve skutečnosti nebude mít na starosti ochranu hranic s Českem a Rakouskem, ale spíše namátkové kontroly v pohraničí.

Politik Svobodných voličů (FW) Joachim Hanisch má zase za to, že další policejní úřad představuje plýtvání personálem, který by byl jinde nutně potřeba. Objevují se také hlasy, že krok vládní CSU je motivován blížícími se bavorskými volbami, v nichž bude strana obhajovat většinu v zemském parlamentu, a chce se proto ukázat jako řádná strážkyně pořádku a tvrdá bojovnice proti kriminalitě.

Bavorsko chystá kromě zřízení pohraniční policie také vlastní azylový úřad. Ten zahájí svou činnost 1. srpna, tedy zhruba měsíc po pohraniční policii. Bavorská vláda o obojím rozhodla ve stejný den, letos 23. března.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelové hrozí další volební porážka. Varovala CDU před mrzoutstvím

20.10.2018 22:05 Aktualizováno Týden před zemskými volbami v Hesensku, důležitými i pro vládní koalici, varovala dnes německá…

Francie vyhodila v Itálii další uprchlíky. Salvini soptí, na alpskou…

20.10.2018 22:02 Aktualizováno Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini po dalším převozu migrantů v automobilu…

Brexshit. Londýn ochromila obří demonstrace za nové referendum, zněla i…

20.10.2018 20:35 Aktualizováno Statisíce Britů se dnes na demonstraci v Londýně hlasitě domáhaly referenda o dohodě o odchodu…

Zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok, selhalo mu srdce

20.10.2018 19:24 Ve věku 80 let na srdeční selhání zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok. Oznámila to dnes…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama