Merkelová po minisummitu: Migranti si nebudou vybírat, kde chtějí azyl. Tsipras si rýpl do V4

Brusel - V Bruselu skončil minisummit k migraci, kolem kterého bylo pozdvižení v celé EU. Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání uvedla, že se unijní státy musí snažit najít evropské řešení migrační problematiky. Kde to nebude možné, je na místě spolupráce skupin konkrétních zainteresovaných států. Kritická oslava na adresu zemí V4 zazněla z Řecka.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Podle kancléřky není možné nechat země, kam migranti v největších počtech přijíždějí, aby se se situací vyrovnávaly samostatně. "Migranti si však také nesmějí vybírat, v jaké evropské zemi chtějí o azyl žádat," upozornila Merkelová.

zdroj: YouTube

Giuseppe Conte kolegům z 15 zemí unie nečekaně předložil stránku s desetibodovým plánem, který podle něj nastiňuje zcela nový přístup EU k řešení migrační problematiky. "V Římě jsme rozhodně spokojeni. Stávající debatě jsme dali správný směr. Uvidíme se ve čtvrtek na Evropské radě," napsal Conte na twitteru. Italové kromě jiného například navrhují, aby si každá členská země EU stanovila kvóty na počet ekonomických migrantů, jinak by jí hrozil finanční postih. 

Ostatní politici příliš italské nápady při odchodu komentovat nechtěli, je prý třeba je nejprve prostudovat. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se italský přístup příliš neliší od přístupu jiných zemí. Macron také při odchodu zopakoval svůj pohled, že nynější "migrační krize" je především projevem politické krize, sporu mezi liberálními demokraciemi a populisty.

Na jednání, kterého se mimo jiné neúčastnil žádný zástupce zemí visegrádské skupiny, tedy ČR, Polska, Maďarska a Slovenska, prý kancléřka Merkelová zaznamenala "mnoho dobré vůle", ale také přetrvávající rozpory v přístupu.

Řecký premiér Alexis Tsipras v nepřímé narážce na země visegrádské skupiny poznamenal, že ve čtvrtek na summitu musí EU vyřešit "zásadní dilema" - zda migrace jako evropský problém vyžaduje evropské řešení nebo má každá země postupovat sama.

"Některé země věří, že když problém není na jejich prahu nemusí prokazovat solidaritu s těmi zasaženými," poznamenal premiér země, která nesla před několika lety hlavní zátěž migrační krize. Podle jeho názoru jde ale naopak o evropský problém, který je nutné zvládnout společnými silami.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

U francouzského pobřeží zachráněno 33 migrantů, snažili se dostat do…

08.08.2020 16:32 Třiatřicet migrantů, kteří se snažili dostat z Francie do Anglie, bylo dnes zachráněno ze člunů při…

Ve Stuttgartu se protestovalo proti koronavirovým omezením

08.08.2020 15:06 V německém Stuttgartu dnes několik stovek lidí protestovalo proti omezením, která úřady zavedly v…

V Polsku zadrželi 34 migrantů, převážel je kamion z Turecka

08.08.2020 14:52 Polská pohraniční stráž zadržela 34 lidí z Blízkého východu, které převážel kamion z Turecka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama