Nová naděje na obzoru. Bude digitalizace spásou?

Bukurešť - Rumunsko, které patří společně s Bulharskem a Chorvatskem mezi poslední země rozšiřující EU, řeší problémy s plněním politiky ochrany životního prostředí výrobou ekologicky šetrné elektřiny. Jedinou nadějí na zlepšení by mohly teoreticky být nové technologie. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Větrné elektrárny

Ačkoliv se Rumunům zřejmě nepodaří dohnat západní země, pokud jde o environmentální politiku, jistou naději jim slibují nové technologie, které se ukazují jako schopné podpořit výrobu nízkouhlíkových energií s minimálními dopady na životní prostředí.

Ty by kromě výroby ekologicky šetrné elektřiny mohly podpořit i hospodářský růst. I toto je jedním z důvodů, proč by klimatická a energetická politika EU měla brát ohled i na jiné země, které ji nejsou schopné plnit, ale aspoň se o to snaží.

Na výše uvedeném se shodli vedoucí pracovníci energetického průmyslu na sedmé každoroční "Romanian Energy Day" konferenci, která proběhla ve dnech 5. - 6. června v Bruselu. Tématem byla bezpečnost v oblasti regionální výroby energií v kontextu evropského vnitřního energetického trhu.

Účastníci konference cílili na tři základní pilíře plnění cílů politiky výroby ekologicky šetrných energií v letech 2021-2030. Těmi jsou kromě digitalizace, dekarbonizace a decentralizace také nutnost přijetí nové legislativy a analýza veškerých finančních důsledků přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

Zástupci rumunských průmyslových firem tuto vizi uvítali, leč vyjádřili obavy z faktického plnění veškerých cílů a legislativy, které si politika ekologicky šetrné energie žádá.

Generální ředitel Enel Romania Georgios Stassis tvrdí, že je jeho společnost připravená na tento proces, neboť je sama o sobě průkopníkem v oblasti výroby digitálních energetických služeb, jež už v současné době hojně využívá rumunský informační a komunikační sektor, který se podílí 6 % na HDP, a který také zažívá růst.

"Digitalizaci je třeba vnímat jako proces, který umožní energetickému sektoru uskutečnit několik klíčových reforem vedoucích k výrobě ekologicky šetrné elektřiny. Konkrétně mám na mysli lepší využití obnovitelných zdrojů energií, lepší kvalitu, nižší náklady na distribuci, inteligentní měřice apod," řekl Stassis. 

"Inteligentní měřiče mohou být velmi efektivní pro spotřebitele, kteří si dle svých potřeb přizpůsobí, kolik chtějí konkrétně spotřebovávat, a kdy chtějí spotřebovávat. Obecně vzato může digitalizace energií učinit z Rumunska velmi rychle rostoucí ekonomiku s novými pracovními místy ve službách, konkrétně v IT. Rumunský výrobní sektor a ekonomika se tak stanou konkurenceschopnými," dodal Stassis.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vlastně uprchlíci celé dny dělají? Podívejte se sami

25.09.2018 22:07 Aktualizováno Atény - Přibližně 400 uchazečů o azyl, kteří byli drženi v přeplněném uprchlickém táboře Moria na…

Marocká loď střílela po člunu plném migrantů, nejméně jeden mrtvý

25.09.2018 22:04 Rabat - Loď marockého vojenského námořnictva dnes ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s…

Blíží se katastrofa? Mayová chce brexit bez dohody, labouristé žádají nové…

25.09.2018 21:01 New York - Britská premiérka Theresa Mayová dnes naznačila, že by upřednostnila odchod Británie z…

Na chorvatském poloostrově Pelješac hoří lesy, je nasazena armáda

25.09.2018 20:08 Aktualizováno Záhřeb - Několik desítek lidí muselo být dnes evakuováno v důsledku lesního požáru, který ráno…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama