Afričané chtějí do Evropy, na moři jsou jich tisíce. Střediska pro uprchlíky mají být v Libyi, žádá Salivini

Řím - Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini dnes v Libyi řešil migrační krizi. Střediska pro žadatele o azyl by podle něj měla být na jihu Libye, a nikoli v Itálii. Krátce předtím libyjská pobřežní stráž dopravila zpět do Libye přes 800 migrantů, které nalodila u severoafrických břehů.

Přidejte svůj názor 90 komentářů

Lékaři bez hranic pomáhají migrantům

Itálie odmítla, aby 800 migrantů z moře vyzdvihla španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms. "Ze srdce děkuji (...) libyjským úřadům a pobřežní stráži, která dnes (v neděli) zachránila a zpět do Libye dopravila 820 imigrantů, čímž zmařila 'práci' pašeráků lidí a zamezila neférovým zásahům lodí nevládních organizací," napsal Salvini na twitteru.

zdroj: YouTube

Libyjská pobřežní stráž informovala, že jen v neděli byla podél libyjského pobřeží z moře vyzdvižena téměř tisícovka migrantů. Od minulé středy libyjská pobřežní stráž na moři zachránila, anebo zadržela téměř 2000 běženců, napsala agentura AFP.

Na trase z Libye do Itálie nyní čeká už pátý den loď německé nevládní organizace Lifeline s více než dvěma stovkami uprchlíků na palubě. Ty minulý týden odmítla přijmout Itálie, která posléze vyzvala k jejich přijetí Maltu. I ta je odmítla. Situace na palubě plavidla dimenzovaného pro 50 osob, které se nachází asi 46 kilometrů od Malty, je podle zástupce německé nevládní organizace Axela Steiera kritická. Dnes francouzským médiím řekl, že o otevření přístavu požádal Francii a Španělsko. Ani jedna ze zemí mu zatím neodpověděla.

Dalších 113 migrantů z moře a vratkých člunů vylovila dánská dopravní loď Alexander Maersk, která strávila už třetí noc na dohled od sicilského přístavu Pozzallo. Tam ji nasměrovala italská pobřežní stráž, na základě jejíchž pokynů nákladní loď migranty zachránila. Dánská ministryně pro imigraci Inger Stöjbergová adresovala Salvinimu dopis, v němž jej vyzvala, aby Itálie migranty přijala.

"Spolupráce mezi Itálií a Libyí je klíčová," uvedl dnes v rozhovoru s listem La Repubblica libyjský vicepremiér Ahmad Maítík. Pašeráky lidí Libye považuje za nebezpečné zločinecké organizace, které brzdí stabilizaci země, řekl Maítík. Znepokojuje ho napětí mezi Itálií a Francií ohledně migrantů. Připomněl, že obě země hrají strategickou roli v bezpečnosti Libye a Středomoří.

Migrací se v neděli v Bruselu zabývali zástupci více než poloviny států EU. Česko se stejně jako zbylé státy visegrádské skupiny (V4) setkání neúčastnilo. Německá kancléřka Angela Merkelová po minisummitu prohlásila, že země EU se musí snažit najít evropské řešení a kde takové řešení nebude možné, je podle ní na místě spolupráce skupin zainteresovaných států. Skutečnost, že lídři evropských zemí v neděli nenabídli společné řešení migrační krize podle agentury Reuters podrývá evropskou jednotu, oslabuje německou koaliční vládu a v sázce je budoucnost schengenského prostoru.

Vstupte do diskuze (90)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglikánské kostely už nemusí sloužit v neděli mše, padlo nařízení z roku…

23.02.2019 08:37 Z řady venkovských kostelů v Anglii se po více než čtyř stech letech přestane v neděli ozývat…

Brexitová krize: Mayová čelí vážné rebelii ve vlastní straně kvůli odchodu…

23.02.2019 08:31 Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát…

Zrodil se nový Copperfield? Německo uchvátil kouzelník Voit, věří mu i…

23.02.2019 07:47 Harold Voit vytahuje z peněženky svazek bankovek, který zapaluje. Když oheň uhasne, peníze jsou…

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama