Vrací se Turecko do osmanské éry? Erdogan bude mít velké pravomoci

Ankara - Poté, co znovu zvolený turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oslovil tisíce svých příznivců v tureckém hlavním městě Ankara, kde označil Turecko jako zemi, která může být, co se týče demokracie, příkladem pro zbytek světa, vyvstalo několik základních otázek. Tou nejzákladnější je, jak bude země, která se ještě nějakou dobu tvářila jako potenciální kandidát na vstup do EU, dále vyvíjet po přechodu z parlamentní demokracie na prezidentský systém. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Recep Tayyip Erdoğan

"Volební urny nám daly jasnou zprávu. I z tohoto důvodu hodláme v nadcházejícím volebním období ještě lépe využívat veškerých pravomocí, které jste nám svým hlasem poskytli," řekl Erdogan během projevu na sjezdu své Strany spravedlnosti a rozvoje, která v souběžně probíhajících parlamentních volbách obdržela 43 % hlasů. Turečtí voliči na tato slova reagovali potleskem a máváním tureckými vlajkami.

Pokud jde o Erdogana samotného, tak ten slibuje Turkům, že bude i nadále bojovat s teroristickými organizacemi, zlepšovat mezinárodní obraz Turecka a hlavně se snažit o ukončení konfliktu v sousední Sýrii. "Turci nemohou plýtvat časem, nýbrž konat," řekl Erdogan během svého projevu.

Poté, co bylo v neděli definitivně potvrzeno, že Erdogan a jeho Strana spravedlnosti a rozvoje vyhráli, a to za volební účasti 97,7 %, objevili se ze strany opozice spekulace o zmanipulovaných volbách, případně o útocích na členy volební komise. Odpůrci Erdoganova režimu však později přiznali, že kdyby nezvítězil hned v prvním kole, tak ve druhém kole určitě, a že se tedy budou i nadále snažit hájit hodnoty demokratického státu.

Co se týče parlamentních voleb, tak na druhém místě po Straně spravedlnosti a rozvoje se umístila prokurdská Lidová demokratická strana HDP, kterou volilo 11,67 % tureckých oprávněných voličů, čímž se jí podařilo těsně překonat 10 % uzavírací klauzuli, která jí zaručuje křesla ve Velkém národním shromáždění. Tím se Kurdům podařilo přeci jenom trochu oslabit parlamentní většinu, o níž se může Erdogan při realizaci své politiky opřít.

Díky přechodu na prezidentský systém bude turecký prezident Erdogan disponovat pravomocemi, které dosud neměl. Úřad premiéra se zruší a on sám bude vrcholným představitelem výkonné moci a bude sám sestavovat vládu.

Jedinou tedy nadějí na alespoň určité oslabení Erdoganovy moci se stane opozice, která lovila hlasy převážně ve velkých městech, jako jsou Istanbul, Izmir a Ankara, ale i v řadách kurdské menšiny, nespokojené se současnou politickou situací. To je jeden z mála způsobů, jak zabránit Turecku v přechodu do nové Osmanské říše, v čele se "sultánem" Erdoganem.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron dostal výprask, jeho výrok rozlítil celou Francii

22.09.2018 23:07 Aktualizováno Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron, kterému se coby investičnímu bankéři dařilo s…

Útěk Assange? Rusko chystalo v Londýně akci jak z bondovky

22.09.2018 23:06 Aktualizováno Londýn - Rusko připravovalo plán, který měl pomoci zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi…

Předčasné volby v Británii? Corbyn tvrdě útočí na Mayovou kvůli brexitové…

22.09.2018 21:49 Londýn - Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn bude žádat vypsání parlamentních voleb, pokud…

Erdogan není vítán. V Německu před návštěvou prezidenta roste napětí, lidé…

22.09.2018 21:34 Berlín - Necelý týden před návštěvou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vyšly dnes v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama