Makedonie a Albánie do EU? Nizozemí ostře proti, Německo a ČR jsou vstřícnější

Lucemburk - Evropská komise v dubnu doporučila, aby byla s Albánií a Makedonií zahájena jednání o vstupu do EU. O návrhu se dnes debatuje v Lucemburku. Proti přijetí zmíněných států je Francie a Nizozemí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Evropská unie, ilustrační foto

"Obě země udělaly velký pokrok v otázce vlády práva a boje s korupcí, ale je to zároveň pokrok velmi současný. Důležité je, aby země v těchto věcech dokázaly vytrvat a pokračovaly," prohlásil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok při příchodu na jednání. 

Podobný postoj, jaký má k rozšiřování EU dlouhodobě skeptické Nizozemsko, zaujímá v případě Albánie a Makedonie také Francie.

Naopak Německo podporuje začátek rozhovorů se dvěma balkánskými státy, z nichž Makedonii cestu uvolnilo i nedávné urovnání sporu o název s Řeckem. Jeho státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth míní, že stabilita, mír a demokracie na západním Balkáně má pro celou unii klíčový význam. "Proto si vysoce cením snah obou zemí posílit vládu práva, nezávislé soudy a boj s korupcí. Jsme připraveni dát zelenou a já bych rád vybídl naše francouzské a nizozemské kolegy, aby nás podpořili," prohlásil.

EU se v posledních měsících začala po letech vlažného přístupu na západním Balkáně opět více angažovat. Květnový summit v Sofii se šesti státy regionu kromě frází o jejich "evropské perspektivě" ale zemím v regionu slíbil především ekonomickou podporu například při budování infrastruktury.

Český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař novinářům řekl, že ČR podporuje, aby už dnes země zahájení rozhovorů potvrdily. Odklad podle něj může znamenat nejen ztrátu motivace obou zemí k dalším reformám, ale také možné obnovení vlivu "třetích zemí" v balkánském regionu. "Bylo by dobrou známkou evropské solidarity - i vůči Řecku - kdybychom tyto země, či přinejmenším Makedonii, nějakým způsobem posunuli," poznamenal Chmelař. 

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 16:00 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Konec Evropy? Brusel podporuje přistěhovatelství, zlobí se Orbán

22.02.2019 15:59 Volby do Evropského parlamentu jsou podle maďarského premiéra Viktora Orbána důležitým okamžikem,…

Královské klenoty ukradl mladý Švéd, soud dnes nad ním vynesl verdikt

22.02.2019 14:32 Dvaadvacetiletý Švéd byl dnes odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za krádež historických…

Na Slovensku se bouří farmáři, vysypali hnůj před ministerstvem

22.02.2019 13:35 Skupina nespokojených slovenských farmářů dnes v Bratislavě vysypala hnůj před budovou ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama