Makedonie a Albánie do EU? Nizozemí ostře proti, Německo a ČR jsou vstřícnější

Lucemburk - Evropská komise v dubnu doporučila, aby byla s Albánií a Makedonií zahájena jednání o vstupu do EU. O návrhu se dnes debatuje v Lucemburku. Proti přijetí zmíněných států je Francie a Nizozemí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Evropská unie, ilustrační foto

"Obě země udělaly velký pokrok v otázce vlády práva a boje s korupcí, ale je to zároveň pokrok velmi současný. Důležité je, aby země v těchto věcech dokázaly vytrvat a pokračovaly," prohlásil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok při příchodu na jednání. 

Podobný postoj, jaký má k rozšiřování EU dlouhodobě skeptické Nizozemsko, zaujímá v případě Albánie a Makedonie také Francie.

Naopak Německo podporuje začátek rozhovorů se dvěma balkánskými státy, z nichž Makedonii cestu uvolnilo i nedávné urovnání sporu o název s Řeckem. Jeho státní tajemník pro evropské otázky Michael Roth míní, že stabilita, mír a demokracie na západním Balkáně má pro celou unii klíčový význam. "Proto si vysoce cením snah obou zemí posílit vládu práva, nezávislé soudy a boj s korupcí. Jsme připraveni dát zelenou a já bych rád vybídl naše francouzské a nizozemské kolegy, aby nás podpořili," prohlásil.

EU se v posledních měsících začala po letech vlažného přístupu na západním Balkáně opět více angažovat. Květnový summit v Sofii se šesti státy regionu kromě frází o jejich "evropské perspektivě" ale zemím v regionu slíbil především ekonomickou podporu například při budování infrastruktury.

Český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař novinářům řekl, že ČR podporuje, aby už dnes země zahájení rozhovorů potvrdily. Odklad podle něj může znamenat nejen ztrátu motivace obou zemí k dalším reformám, ale také možné obnovení vlivu "třetích zemí" v balkánském regionu. "Bylo by dobrou známkou evropské solidarity - i vůči Řecku - kdybychom tyto země, či přinejmenším Makedonii, nějakým způsobem posunuli," poznamenal Chmelař. 

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Aquarius zachránila 11 migrantů u Libye. Teď hledá přístav

21.09.2018 00:40 Řím - U libyjských břehů loď Aquarius dnes ráno zachránila 11 migrantů a hledá přístav k jejich…

Halal maso může nést označení biovýrobek, doporučil advokát soudu EU

20.09.2018 20:55 Aktualizováno Lucemburk - Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení…

Nápor uprchlíků? Trump navrhl Španělsku postavit přes Saharu zeď

20.09.2018 20:36 Aktualizováno Madrid - Americký prezident Donald Trump před časem navrhl, aby Španělsko problém s migrací z…

Blamáž v Salisbury: Žádný novičok v restauraci, dvojice mystifikovala celý…

20.09.2018 18:45 Londýn - Úmyslná mystifikace je patrně jednou z linií vyšetřování případu nevolnosti dvou hostů v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama