Vyloďovací centra pro uprchlíky? Česko je chce mimo Evropu, efekt by byl i psychologický

Lucemburk/Praha - Evropská unice zatím marně hledá řešení migrační krize, který propukla v roce 2015 a která se v uplynulých týdnech opět zhoršila. Český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař dnes řekl, že by se střediska, kde by měli být v budoucnu vyloďováni na moři zachránění migranti mířící do EU, měla nacházet mimo Evropu.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Chmelař se dnes v Lucemburku účastnil jednání ministrů členských zemí odpovědných za unijní problematiku.

Nadcházející summit EU se podle něj výrazně soustředí na vnější aspekty migrační krize. EU má zájem například na dohodách se zeměmi původu migrantů, které by umožnily rychlé a hromadné návraty těch, kdo na azyl v unii právo nemají.

Zatím poslední verze závěrů summitu připravená diplomaty, kterou má ČTK k dispozici, hovoří o "konceptu regionálních vyloďovacích platforem", které by vznikly v těsné spolupráci se státy mimo EU a mezinárodními organizacemi, jako je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

"Podobné platformy umožní rychlé a bezpečné rozlišení mezi ekonomickými migranty a těmi, kdo mají nárok na mezinárodní ochranu, s plným respektem k mezinárodnímu právu," stojí v závěrech schůzky. Diplomaté přitom v neoficiálních rozhovorech odhadují, že v nynějším migračním toku přes Středozemní moře je přes 90 procent migrantů ekonomických.

Zprávy o jejich rychlém a hromadném návratu zpět domů by přitom mohly působit také "psychologicky" a být tedy jasným signálem pro podobné lidi, že cesta do unie je zbytečná. Podle Chmelaře je ale celý plán teprve na začátku a je stále velmi citlivý, kromě jiného také kvůli vyjednávání právě s těmi - pravděpodobně severoafrickými - státy, kde by měla být střediska umístěna.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron hrozí Česku: Vyhodíme vás ze schengenu, když nepřestanete kritizovat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Salcburk/Paříž - Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, jako…

Merkelová podporuje hardwarovou úpravu starších dieselů

21.09.2018 21:16 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje požadavek na hardwarovou úpravu emisních…

Tusk věří v nalezení dohody mezi EU a Británií

21.09.2018 20:41 Brusel/Londýn - Kompromis mezi Británií a Evropskou unií lze stále najít a dohodu upravující…

Zeman dnes navštívil Německo, s Merkelovou jednal o ekonomice

21.09.2018 20:11 Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama