Řecko se řítí do další krize? Na zemi se valí mohutný bankrot, varuje exministr

Athény - Bývalý řecký ministr financí Giorgis Papakonstantinou se rozhovořil o současné ekonomické situaci země, o níž se v dřívějších letech velmi mluvilo v souvislosti s dluhovou krizí, která dovedla zemi až na pokraj státního bankrotu. Nyní se toto téma dostává opět na povrch, a to se všemi hrozbami, které s ním souvisí. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Řecká krize

Samotný Papakonstantinou se už na konci roku 2009 rozhovořil o tom, jak jeho předchůdci ve vedení resortu financí zatajily některé ekonomické údaje, jež jsou klíčové pro vstup do eurozóny. Jedná se konkrétně o Maastrichtská kritéria, mezi něž patří například stanovená míra deficitu státní poklady, inflace atd.

A jak se nakonec ukázalo, jeho slova byla pravdivá, když se Řecko, ve skutečnosti nepřipravené na přijetí eura, dostalo do dluhové pasti. Řecký příklad by se tak mohl stát přímo vodou na mlýn všem euroskeptikům a odpůrcům společné evropské měny.

Nepřipravenost Řecka na vstup do eurozóny zaměstnala Papakonstantina natolik, že se po jednáních s Evropskou komisí a Evropskou centrální bankou, dokonce rozhodl napsat o svém působení v úřadu řeckého ministra financí knihu s názvem "Game Over".

V rozhovoru pro server Politico.eu vysvětlil exministr Papakonstantinou, nyní profesor na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, své důvody, proč nesouhlasí s projektem prominutí řeckých dluhů, který prosazují přední evropští představitelé v údajně naivní představě o zažehnání řecké dluhové krize. Svými slovy narážel na postup eurokomisaře Pierra Moscoviciho.

Podle Papakonstantinou bylo podepsání dokumentu o odpuštění řeckých dluhů pouze pomyslnou náplastí na zlomenou nohu. Jednat se má zatím pouze o zahraniční půjčky poskytnuté prostřednictvím Ekonomického systému pro dohled nad finančním trhem ESFS. Vynechány jsou ale balíčky pomyslné první pomoci spočívající v poskytování dvoustranných půjček, k čemuž vedly jak politické, tak i právní důvody.

Čeho se tedy Papakonstantinou bojí?

"Důvody mých dosavadních obav jsou dva. První z nich spočívá v tom, že Řecko získá díky odpuštění dluhů finanční rezervu ve výši 24 milionů euro, která by měla sloužit jako jakási záruka. Je ale třeba vzít v potaz prohibitivnost řeckých půjček a reakce finančních trhů, které stále vnímají Řecko jako nespolehlivé," řekl Papakonstantinou serveru Politico.eu. 

"Tím druhým důvodem je, že ani ten nejlepší finanční analytik nemůže předem předvídat, jakým směrem se bude Řecko dále ubírat. Když budu střílet od boku, tak bych si netroufal hádat, že by roční míra růstu řecké ekonomiky mohla překročit 1,25 %. Takové tempo je velmi pomalé a ani odpuštění řeckých dluhů a finanční podpora nedokáže učinit z Řecka solventní zemi, která bude lákavá pro zahraniční investory," upozornil Papakonstantinou.

Papakonstantinou v závěru svého rozhovoru připomněl také roztříštěnost řecké politické scény, která nedokáže efektivně reagoval na současnou finanční situaci.

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglikánské kostely už nemusí sloužit v neděli mše, padlo nařízení z roku…

23.02.2019 08:37 Z řady venkovských kostelů v Anglii se po více než čtyř stech letech přestane v neděli ozývat…

Brexitová krize: Mayová čelí vážné rebelii ve vlastní straně kvůli odchodu…

23.02.2019 08:31 Britská premiérka Theresa Mayová v polovině tohoto týdne opět zavítala do Bruselu. Tentokrát…

Zrodil se nový Copperfield? Německo uchvátil kouzelník Voit, věří mu i…

23.02.2019 07:47 Harold Voit vytahuje z peněženky svazek bankovek, který zapaluje. Když oheň uhasne, peníze jsou…

Dovolenkový ráj Čechů se mění v peklo: Tenerife čelí invazi, místní…

22.02.2019 22:11 Aktualizováno Španělský ostrov Tenerife je pro řadu Čechů oblíbenou destilací nejen pro letní dovolenou. Už velmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama