Katalánsko dál bojuje za nezávislost, premiér Torra přijel lobbovat do USA

Barcelona/Washington - Katalánský premiér Quim Torra se v noci na dnešek ve Washingtonu zúčastnil inaugurace nadace, která má v USA šířit informace o Katalánsku. Při té příležitosti uvedl, že bude dál usilovat o nezávislost autonomního regionu na Španělsku.

Přidejte svůj názor

Quim Torra (Katalánsko)

Torra přiletěl do americké metropole na pozvání ředitele kulturního festivalu Smithsonian Folklife, který začíná dnes. Jeho letošní ročník je věnován Katalánsku a Arménii.

"V hlavním městě Spojených států, kde se ctí svoboda a důstojnost lidu, chci prohlásit, že věřím, že Katalánsko se brzy připojí k ostatním nezávislým států světa. Nepochybně toho dosáhneme," řekl Torra ve Washingtonu. 

Dodal, že bude nadále prosazovat nezávislost, pro niž se podle něj vyslovili Katalánci loni v říjnu v referendu. To ale vyhlásila předchozí regionální vláda v rozporu s ústavou a Madrid ho neuznává.

Za dva týdny by se měl Torra v Madridu setkat s novým španělským premiérem Pedrem Sánchezem, který po nástupu do úřadu tento měsíc zahájil schůzky se všemi premiéry španělských autonomních regionů. Jedním z důvodů těchto jednání byla katalánská krize, která se vyhrotila loni v říjnu. Sánchez v úterý Torrovi ovšem vzkázal, že referendum by měla být uzavřená kapitola. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron hrozí Česku: Vyhodíme vás ze schengenu, když nepřestanete kritizovat

21.09.2018 22:05 Aktualizováno Salcburk/Paříž - Země Evropské unie, které odmítají projevit solidaritu s ostatními členy EU, jako…

Merkelová podporuje hardwarovou úpravu starších dieselů

21.09.2018 21:16 Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová podporuje požadavek na hardwarovou úpravu emisních…

Tusk věří v nalezení dohody mezi EU a Británií

21.09.2018 20:41 Brusel/Londýn - Kompromis mezi Británií a Evropskou unií lze stále najít a dohodu upravující…

Zeman dnes navštívil Německo, s Merkelovou jednal o ekonomice

21.09.2018 20:11 Berlín - Schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Frankem-Walterem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama